V nigerijské metropoli překážejí krávy. Pastevce sem vyhnaly změny klimatu

Na křižovatce jen pár kilometrů od prezidentské vily troubí frustrovaní řidiči. Stádo dobytka se tady pase na travnatém středovém páse mezi vozovkami. Pak pomalu pochoduje přes silnici a jeho kopyta přitom klepou o asfalt. Pro mladého pastevce Ismaila Abubakara běžný den. Pro řidiče, kteří uvízli v koloně, známá scéna z hlavního městě Nigérie Abuji.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigérie, krávy, dobytek, Abudža

Nigérie má čtvrtou největší populaci skotu v Africe a její trh s mléčnými výrobky má hodnotu 1,5 miliardy dolarů | Zdroj: Profimedia

Abubakar nepase dobytek v metropoli z vlastní vůle. Jde o nutnost. Jeho rodina pochází ze státu Katsina na severu země. Z pastvin se tady kvůli změně klimatu stala neúrodná poušť. Do Idu – méně rozvinuté části Abuji – se přestěhovali před mnoha lety.

Teď jsou tu ale sídliště, rozsáhlý železniční komplex a různé průmyslové podniky. Situaci popisuje agentura AP.

„Naše osada v Idu byla zničena,“ říká pastevec. „Křoví, které jsme používali pro dobytek, město nechalo vykácet,“ vysvětluje. To donutilo jeho rodinu potulovat se kvůli pastvě po hlavních ulicích.

23:23

AI v zemědělství? Fyzikálně-kybernetické systémy mohou být pro zemědělce přínosem, říká odborník

Číst článek

Pastevci kmene Fulani, jako je Abubakar, jsou tradiční kočovníci a dominují v západoafrickém dobytkářství. Tlaky modernizace a klimatické změny způsobené člověkem narušují jejich způsob života.

„Je to skličující,“ říká předseda nigerijské asociace chovatelů dobytka Miyetti Allah, která se zabývá ochranou fulanských pastevců. „Pastevci vodí dobytek všude tam, kde najdou zelenou trávu a vodu, aby krávy přežily.“

Nigerijská vláda slíbila, že se problémem bude zabývat. Chce chovatelům nabídnout oplocené rezervace a zřízení nového ministerstva pro rozvoj chovu dobytka. Zatím ale nebyl jmenován žádný ministr.

V Nigérii žije více než 20 milionů krav, které většinou vlastní pastevci z kmene Fulani. Navzdory své velikosti je však podle amerického Úřadu pro mezinárodní obchod téměř 90 procent místní poptávky pokryto dovozem.

Podle Ngelzarmy je to známkou neefektivity tohoto odvětví, protože krávy stresované neustálým stěhováním a špatnou stravou nedokáží produkovat dost mléka.

Tamara Kocourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme