OBRAZEM: Jihlavská zoo odchovala aligátory čínské. V zajetí je to úspěch, do páření se rodičům nechtělo
Jihlavské zoologické zahradě se podařil ojedinělý chovatelský kousek. Tamní pár aligátorů čínských přivedl na svět hned čtyři mláďata. Za poslední tři roky se něco takového podařilo jen v chovu na čínské farmě.
Páru aligátorů v jihlavské zoo se do plození potomků vůbec nechtělo. Samec dokonce samici napadal, a museli být proto oddělení mříží.
Odchov aligátorů čínských v jihlavské zoo je světový unikát. Pro sblížení rodičů použili chovatelé trik
„Trochu jsme na ně zahráli. že přichází jiný samec. Pustili jsme zvuky samce, takové bublání, vrčení,“ popisuje ošetřovatelka plazů Petra Škárková.
Tento postup zabral a samec se začal s partnerkou sbližovat a začal ji chránit.
„Otevřeli jsme mříž a místo rvačky bylo aligátoří hlazení. Když chtějí, umí k sobě být něžní. Potom přišly první pokusy o páření. Zprvu to nešlo, protože oba jsou docela mladí, ale nakonec na to samec přišel,“ popisuje ošetřovatelka.
Krmení pinzetou
Po měsíci každodenního páření přišel úspěch. V této chvíli připravili chovatelé na břeh přírodní materiál – zeminu, slámu a listí – k postavení hnízda.
„Samice postavila kupku asi půl metru vysokou a postupně ji vylepšovala, až 16. května nakladla vejce,“ vzpomíná Škárková, která se stará i o krmení malých plazů. Z vajec se vylíhli koncem července.
Teď mají na jídelníčku mláďata například malé rybky – grundle. Chovatelka je musí nakrájet na malé kousky. Každý teď spořádá necelou čajovou lžičku potravy za den. Nakrájené grundle jim ošetřovatelka podává dlouhou plastovou pinzetou, to proto, aby si o kovovou pinzetu nevylámali své drobné zuby.
Dospělí aligátoři mají ve svém přirozeném prostředí nejradši měkkýše. V zajetí nepohrdnou rybou nebo myší. „Mláďata rostou rychle, v dospělosti mají do dvou metrů. Rodiče mají metr padesát,“ přibližuje Škárková.
Ani pak ale nejsou aligátoři čínští příliš nebezpeční. „Nejsou to žádní agresoři, klidně by se dalo vlézt k nim do vody,“ dodává ošetřovatelka.