Policie údajně jednala poté, co obdržela informace, že protestující proti monarchii jsou odhodláni narušit korunovační průvod. Celkem policisté během dne zadrželi 52 lidí.
V Kanadě si 60 procent obyvatel nepřeje Karla III. coby svou hlavu státu, ukázal poslední průzkum. Hnutí za definitivní odstřižení se od Britské monarchie za mořem po smrti královny Alžběty sílí.
Buckinghamský palác sdělil, že král od svého nástupu do úřadu s „důrazem a rozhodností“ prohlubuje své znalosti o dopadech otroctví. Britská monarchie z obchodu s otroky profitovala po stovky let.
„Přijde mi, že hodně lidí pořád přikládá dění kolem panovníka přehnanou důležitost, že k němu zbytečně vzhlížejí. Ano, je to důležité, ale máme větší problémy,“ popisuje Kanaďanka.
Co si Američané včetně původních obyvatel přistěhovalců z nedávných kolonií o královně a britské monarchii myslí? Věříte, že existují lidé, kteří se teprve teď dovídají o smrti královny Alžběty?
Pohřeb Alžběty II. bude největší operace v historii londýnské policie. Na místě budou policisté ze všech 43 britských policejních sborů. Speciálním problémem je zajištění bezpečnosti význámných hostů.
„Pokud jde o vztah Karla k monarchii a pozici krále, myslím, že můžeme očekávat kontinuitu s královnou Alžbětou. Přemýšlejí podobně nad rolí monarchie v britské společnosti,“ říká Archer.
„Síla Alžběty II. tkvěla v pracovitosti, odpovědnosti a v každodenní solidnosti,“ hodnotí publicista Ivan Kytka. „A také v tom, že si ani v nejobtížnějších chvílích na nic nestěžovala.“
„Pro hodně lidí bude v současné turbulentní době po brexitu a vnitropolitickém vývoji celkově smrt královny dalším těžkým momentem,“ konstatuje Olga Krupauerová, novinářka žijící ve Velké Británii.
Dánská královna Margaret II. uvedla, že Alžběta byla pro ni osobně mimořádně důležitá. Označila ji za majestátní figuru a inspiraci pro všechny královské rodiny.
„Zármutek je cena, kterou platíme za lásku,“ cituje královnu na titulní straně list The Daily Telegraph. „Toto je okamžik, kdy se zastavila historie,“ napsal královský korespondent stanice BBC.
Britská královna Alžběta II. slaví tento týden platinové jubileum: 70 let od nástupu na trůn. Postava panovnice, stejně jako samotná monarchie, má v Británii své skalní příznivce, ale i odpůrce.
„Celou rodinu zarmoutilo, když se dozvěděla o celém rozsahu toho, jakou výzvou pro Harryho a Meghan poslední roky byly,“ reagoval v úterý Buckinghamský palác.
Tváří v tvář se v předvolební televizní debatě poprvé utkali lídři dvou nejsilnějších britských stran Boris Johnson a Jeremy Corbyn. Volby v zemi se uskuteční 12. prosince.