‚Dobrá přítelkyně.‘ Lítost nad smrtí Alžběty vyjadřují evropští monarchové, s mnoha z nich byla příbuzná

„S lítostí v srdci vzkazuji, že zemřela má drahá příbuzná,“ uvedl ke smrti britské panovnice Alžběty II. švédský král. Příbuznou ale ztratily všechny evropské panovnické rody, protože i ty jsou s windsorským rodem svázané.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. s princem Filipem se španělským královským párem Felipem a Letizií v roce 2017

Královna Alžběta II. a princ Phillip při oslavě 73. výročí jejich svatby | Zdroj: Profimedia

Alběta II. a švédský král byli bratranec a sestřenice, tedy z třetího kolene. Jejich společným příbuzným byla britská panovnice, královna Viktorie, která v 19. století úspěšně provdala a oženila své děti napříč Evropou.

Stejné příbuzenské vztahy měla k Alžbětě třeba dánská královna Margaret II. nebo španělský král Filip VI., který zesnulou panovnici označil za jednu z největších královen všech dob.

Další bližší vztah měl k Alžbětě II. norský král Harald V., který je příbuzensky svázaný s Edwardem VII., tedy pradědečkem zesnulé panovnice.

Vzdálenější rodinné vazby měla Alžběta II. vlastně se všemi panovnickými rody v Belgii, Lichtenštejnsku, Monaku nebo Nizozemsku.

Zástupci těchto královských rodin na ni vzpomínají velmi vřele a vzkazy jsou osobní.

Švédský král Karl XVI. Gustav ji označil za ženu, která sloužila s výjimečnou oddaností a smyslem pro povinnost a byla také dobrou přítelkyní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Královna a její evropští příbuzní

Dánská královna Margaret II. uvedla, že Alžběta byla pro ni osobně mimořádně důležitá. Označila ji za majestátní figuru a inspiraci pro všechny královské rodiny. Zároveň podobně jako další monarchové poděkovala za udržování přátelských vztahů mezi národy.

Podle norského krále Haralda V. provázela Alžběta britský lid po desetiletí radostmi a smutky. Belgický král Willem Alexander označil Alžbětu II. za nezlomnou a moudrou panovnici.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme