Masová rýže může ulevit od nedostatku jídla. Podle výzkumu ze Sohyeon Park Podle ní má o 8 procent více bílkovin a o 7 procent více tuku. Ve srovnání s běžným hovězím má navíc menší uhlíkovou stopu.
Epigenetika mění to, jak genetikové nahlížejí na lidský genom. „Byl tu staletý spor, jestli existuje dědičnost získaných vlastností, nebo jestli jsme tabula rasa,“ popisuje biochemik Konvalinka.
Jaké jsou nejnovější trendy v oblasti stravování? A proč je pro organismus přínosný suchý únor? Nejenom o přerušovaném hladovění mluvil odborník na výživu Pavel Suchánek.
Objevu předcházelo takřka 20 let výzkumů napříč kontinenty od Velké Británie přes Spojené státy až po Japonsko. Samotné získání etických souhlasů na poskytnutí pohlavní buňky trvalo dva roky.
Hmyzí moučka se přidává do sušenek, těstovin a dalších potravin. „Ochota strávníků něco takového vyzkoušet se v tomto případě prudce mění. Platí, že co oči nevidí, to srdce nebolí.”
„Mozek je podobně jako stroj v lepším stavu, když zůstává v chodu. Lépe sám sebe udržuje, pokud člověk cvičí,“ poznamenává buněčný a molekulární biolog Petr Svoboda.
Genetikové z univerzity ve švédském Lundu se ptali, co nás lidi tedy dělá lidmi. Překvapilo je, že rozdíly našli v podceňované části lidské DNA, která se nepřepisuje do bílkovin.
Pokus spočíval v posílení proteinu sirtuinu označeného jako SIRT6. Je známo, že hladina tohoto proteinu s věkem klesá a že stimulace jeho tvorby by byla prospěšná. Do výzkumu bylo zařazeno 250 myší.
Podle posledních údajů Českého statistického úřad spotřeboval každý Čech předloni v průměru 241,7 litru kravského mléka nebo produktů z něj a 0,1 litru mléka kozího.
Evropská komise očkovací látku schválila v pátek. Podle dřívějších informací Radiožurnálu by v únoru mělo do Česka dorazit přes 170 tisíc dávek vakcíny od AstraZenecy.
Vědci z Mikrobiologického ústavu se zabývali procesem toku informací z DNA do RNA. Výzkum podle odborníků může otevřít nové možnosti v boji s choroboplodnými zárodky.
Umělá inteligence se už stala velmistrem v šachu, výrazně komplexnější deskové hře Go nebo počítačové hře Starcraft II. Teď začíná řádně sloužit i vědě, třeba v lékařském výzkumu.
Společnost Synairgen musela vzhledem k burzovním pravidlům ohlásit předběžné výsledky studie. Dosud však závěry nebyly publikovány v odborném časopisu a nebyla zveřejněna ani všechna data z testů.
Dřív bylo možné sledovat atomy například u kovů, nikoliv ale u proteinů. O přelomu v přesnosti zobrazování napsal časopis Nature. Vylepšení rozlišení může znamenat velkou pomoc při vývoji léčiv.
Vědci objevili novou možnost na cestě k lékům bránícím nádorovému bujení. Jako první na světě popsala význam kinázy 11 (CDK11), která hraje důležitou roli v přepisu genetické informace.
Sir David Philip Lane v rozhovoru pro Český rozhlas Plus popsal, že pokud má někdo rakovinu, často je poškozený právě gen p53. Podle něj je to klíč pro porozumění lidské rakovině.
Molekulární biolog a biochemik Václav Pačes považuje studii za dílčí překvapení. V přírodě může být podle něj role malých molekul důležitější, než jsme tušili.
K rakovině a neurologickým onemocněním může docházet, když mechanismy sloužící k opravám DNA nefungují správně. DNA jako nositelka genetické informace je každý den poškozována různými vlivy.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před mléčnou bílkovinou, která není uvedená na obalu některých cukrovinek z Dánska a Polska. Sušenky a želé se objevily v nabídce řetězců Globus, Tesco a Kaufland.
Platnost přísloví „Jez do polosyta, vyjdou ti naplno léta“ vědci zdůvodňují působením molekul sirtuinů. Nová studie ukazuje, že tento elixír dlouhověkosti má ještě další užitečné účinky.