Rašínova měnová politika ale byla pro nový stát klíčová. „Zvolil cestu umírněné deflace, zkvalitňování měny. Pro lidi to bylo zprvu zdrcující. Pak byla koruna tvrdou a funkční měnou,“ říká historik.
Alois Rašín podlehl zraněním, která mu 5. ledna 1923 způsobil atentátník Josef Šoupal. O Rašínově osobnosti mluvila s jeho pravnučkou Karolínou Breitenmoser-Stransky reportérka Lucie Korcová.
Svobodní zednáři jsou společenství, které je stále pro mnohé tajemným a rojí se kolem něj řada fantaskních teorií. Pravda je o mnoho prostší. U nás se jim dařilo hlavně za první republiky.
Československý národní výbor byl domácí odboj. V jeho čele stáli muži 28. října: Alois Rašín, František Soukup, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla a Vavro Šrobár. Založení státu je silně ovlivnilo.
Rozhodlo o tom 10. dubna roku 1919 Národní shromáždění. Ačkoliv všechny nástupnické státy Rakousko-Uherska postupně změnily název vlastní měny, paradoxně pouze u nás koruna zůstala.
Bankovky se padělaly už před sto lety. Padělků prvních takzvaných státovek bylo zadrženo přes sto tisíc kusů. Jedny z nejnebezpečnějších padělků vyráběl třeba Bedřich Černý.
Fanoušci nosí Jaroslavu Duškovi inspirativní i bláznivé knihy. Trefou do černého pro něj byla kniha Sláva strojů a měst, jejímž autorem je synovec ministra Aloise Rašína.
Na pracovištích banky si až do vyčerpání zásob mohou zájemci vyměnit najednou tři kusy od každého vzoru za hotovost ve stejné hodnotě, tedy až devět dvacetikorun a tři stokoruny s přítiskem.
Na rubové straně dvacetikorun bude portrét prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila.
Dům v pražské Žitné ulici by mohl vyprávět silné příběhy. Za první republiky se do něj nastěhoval se svojí rodinou tehdejší ministr financí Alois Rašín. Měl tam advokátní kancelář i byt.
Až v 80. letech mohla rodina uložit urny do hrobky, jméno Rašínů ale mohli nechat na hrobku napsat až po pádu totalitního komunistického režimu 90. letech.
V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku československé měny – koruny. Název pro platidlo nového samostatného státu vymyslel Alois Rašín, který vedl měnovou reformu.
Film Rašín chce podle scenáristy a režiséra Jiřího Svobody ukázat na muže, na kterého se zapomnělo. Přitom patří k pětici mužů 28. října 1918, tedy těch, kterým vděčíme za samostatné Československo.
Před 150 lety se narodil Rašín, jeden ze zakladatelů Československa, významný právník a národohospodář. Jeho mistrovským dílem byla měnová reforma, kterou se oddělila československá měna od rakouské.
Jeden ze zakladatelů československého státu, významný právník a národohospodář Alois Rašín se stal před 90 lety cílem atentátníka. Z revolveru na něho vystřelil sotva dvacetiletý anarchista Josef Šoupal. Ministr financí následkům vážného zranění podlehl 18. února.