ČNB vydá první výroční bankovku i dvacetikoruny s portréty Rašína, Engliše a Pospíšila
Česká národní banka vydá 30. ledna u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska další trojici dvacetikorunových mincí s významnými osobnostmi československé měny. Budou mít na rubové straně portrét prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Centrální banka vydá i první pamětní bankovku v hodnotě 100 korun s Aloisem Rašínem.
O zahájení i průběhu výměny dvacetikorun a stokorun bude ČNB informovat na svých internetových stránkách a sociálních sítích Facebook a Twitter.
Mince a bankovky nebude možné objednat ani zaslat. Možná bude pouze výměna za jakékoli jiné české mince a bankovky, a to výhradně na pracovištích České národní banky v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem. Adresy a otevírací doby jednotlivých pracovišť jsou na internetových stránkách ČNB. Platby kartou nebudou možné, uvedla ČNB.
Výroční dvacetikoruny stojí na internetu tisíce. Peníze z některých aukcí putují i na charitu
Číst článek
ČNB stanovila maximální možné množství pro výměnu na tři dvacetikoruny od každého motivu a tři stokoruny s přítiskem na osobu. Při návštěvě pracoviště ČNB si tak budou moci občané vyměnit maximálně devět dvacetikorun v celkové hodnotě 180 Kč a bankovky v hodnotě 300 Kč. „Z důvodu zrychlení výměn doporučujeme, aby měli zájemci připravenou pětisetkorunovou bankovku,“ uvedla ČNB.
Bankovka s Rašínem
V případě pamětní bankovky s portrétem Aloise Rašína bude prodejní cena zhruba desetinásobně vyšší, než je její uvedený nominál 100 Kč. Zájemci si ji budou moci zakoupit pouze u smluvních partnerů ČNB.
O zahájení i průběhu výměny dvacetikorun a stokorun bude ČNB informovat na svých internetových stránkách a sociálních sítích Facebook a Twitter.
Loni 24. října vydala centrální banka ke 100. výročí vzniku Československa 20korunové mince s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Miroslava Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jejich prodej na pobočkách centrální banky doprovázely i několikahodinové fronty.
ČNB plánuje u bankovky i každé z mincí vydat opět omezených počet, 200 tisíc kusů od každé. Na běžné dvacetikorunové minci je na rubové straně svatý Václav na koni. Lícní strana s českým lvem a letopočtem zůstane u příležitostných mincí bez změny. Přetisk na bankovce bude s výročním logem České národní banky, které bude obsahovat text a letopočty „ČNB“ „1919“ „100 let“ „Kč“ „2019“.
Sada šesti mincí
Dvacetikorunové mince bude možné získat také později v mimořádné sadě šesti příležitostných oběžných dvacetikorun, tedy i s mincemi vydanými ke stému výročí Československa. „Kolem poloviny letošního roku budou tyto sady k dostání v běžné kvalitě a již v prvním čtvrtletí roku 2019 i ve špičkové kvalitě,“ uvedla ČNB.
Numismatik: Čekat na mince v dlouhých frontách je pitomost, za 14 dní po nich neštěkne pes
Číst článek
ČNB také plánuje na konci ledna vydat k 100. výročí československé měny zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun. Její hmotnost bude 130 kilogramů, průměr má mít víc než půl metru a silná bude 45 milimetrů. Půjde pouze o výstavní exponát.
Tato mince bude k vidění na výstavě České národní banky nazvaná 100 let česko-slovenské koruny, která se bude konat od pátku 1. února do neděle 28. dubna v Císařské konírně Pražského hradu. V rámci expozice si budou moci návštěvníci také prohlédnout vzácné československé mince a papírové peníze, zlaté slitky, medaile či originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy nebo Maxe Švabinského.