Když mu jeho podřízení oznamovali, co ohledně výbuchů muničních skladů ve Vrběticích zjistili, řekl jim šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, že „trefili velkou věc“.
„Četl jsem, že Putin se osobně velmi zajímá o jedy a rád o nich čte knihy,“ uvedl také Skripal, který prý prezidenta zná osobně. Oběť útoku Skripal od roku 2018 na veřejenosti nepromluvil.
Kriminalisté sice prohlásili za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích agenty ruské vojenské rozvědky GRU, jsou ale přesvědčeni, že jim někdo musel v Česku pomáhat.
Za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích policisté označili dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandera Miškina. Kde se v Česku pohybovali?
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
Kvůli výbuchům ve Vrběticích nepadlo žádné obvinění. A už ani zřejmě nepadne. Policie nyní kauzu, za kterou měla stát ruská zpravodajská služba, odložila. Připomeňte si klíčové události celé aféry.
Připomeňte si aktéry kauzy, kvůli níž zahynuli dva čeští občané, která vedla k bouři na poli rusko-českých vztahů a vyhoštění více než 150 ruských diplomatů ze třech desítek zemí světa včetně Česka.
Šapošnikov zemřel v Řecku na zástavu srdce. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to potvrdily důvěryhodné zdroje. Šapošnikov v době výbuchů pracoval jako obchodník pro společnost Imex Group.
V době, kdy manželský pár podával žádost o politický azyl, ještě nefungovala stávající praxe, v rámci které se k žádostem o občanství musí vyjádřit i Policie České republiky a tři tajné služby.
Národní bezpečnostní úřad také potvrdil, že dokument byl skartován omylem, i když Hrad tvrdil, že „všechny skartované spisy byly v souladu s platnými právními předpisy vyřazeny a určeny ke zničení“.
Radiožurnálu a týdeníku Respekt potvrdily tři důvěryhodné zdroje, že pozornost se vedle Anatolije Čepigy a Alexandra Miškina zaměřuje i na spolupracovníka nájemce skladů firmy Imex Group.
Zapojení ruské rozvědky do výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku vyšlo najevo v dubnu 2021. Strůjci výbuchu měli být dva členové GRU. Reportéři Radiožurnálu zmapovali českou stopu v celém případu.
Scotland Yard uvedl, že u Sergejeva existuje dostatek důkazů pro obvinění z vražedného spiknutí, pokusu o vraždu, držení a použití chemické zbraně a způsobení těžké újmy na zdraví.
Novinářům z Rise Moldova se pak podařilo muže dohledat pomocí čísla pasu v zahraniční databázi cestujících v letecké dopravě, která je k dispozici na černém trhu.
Čeští politici označují operaci ruských zpravodajských služeb ve Vrběticích za “zpackanou”. Jak se ale jeví z pohledu Moskvy? A jakou strategii Kreml s pomocí diverzních akcí v Evropě sleduje?
Prezident Miloš Zeman se po týdnu vyjádřil ke kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a podezření na zapojení ruské tajné služby. Podle Zemana je třeba získat důkazy, které nyní rozvědce chybí.
„S vědomím toho, jaký je ruský vliv v Bulharsku a jak naše politika prodeje a reexportu zbraní ruským zájmům někdy odporuje, se mi zásah (ze strany Ruska) nezdá nelogický,“ říká bulharský politik.
Zpravodajské služby Francie, Švýcarska, Británie a USA zpracovaly seznam 15 členů ruské vojenské rozvědky GRU, kteří cestovali Evropou. Měly k němu mít přístup i české zpravodajské služby.
Diplomatická krize vyvolaná odhalením o ruském zapojení do neunikla pozornosti ruských médií. Jaké komentáře nabízejí tamní deníky, ukazuje přehled iROZHLAS.cz.
Česko hledá adekvátní reakci na odhalení ruské stopy ve výbuších ve Vrběticích z roku 2014. Co se ví o konturách celého případu a také o aktivitách jednotky 29155 ruské tajné služby GRU?
Veřejnost je zná z otravy Skripalových z roku 2018, teď hýbou děním v Česku. Co víme o Miškinovi s Čepigou a ruské jednotce 29155, která osnuje násilné operace v zahraničí?
Podle investigativní skupiny Bellingcat Sergejev pod krycím jménem Sergej Fedotov navštívil v roce 2014 Prahu. Co přesně v Česku s Alexandrem Miškinem a Anatolijem Čepigou dělali, není jasné.
Sergey Skripal was also in the country at the very same time. The sources of Czech Radio Radiožurnál are convinced that former double agent was being followed by the two Russian men.
Skripal Čechům pomáhal s odhalováním údajných ruských špionů na našem území. Zdroje Radiožurnálu jsou přesvědčeny, že ho už tehdy oba Rusové, vinění z otravy bývalého dvojitého agenta, sledovali.