Bellingcat: Třetí agent z kauzy Skripal se jmenuje Denis Sergejev, i on patří k ruské rozvědce GRU
Třetím mužem, který se vloni v jihoanglickém Salisbury podílel na pokusu otrávit bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii Skripalovou jedem Novičok, byl podle investigativní skupiny Bellingcat Denis Vjačeslavovič Sergejev. Stejně jako Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga členem ruské vojenské rozvědky GRU. Pod krycím jménem Sergej Fedotov navštívil Sergejev na přelomu ledna a února 2014 i Prahu.
Po čtyřměsíční mezinárodní investigaci, na které se podílely i český časopis Respekt a ruský web The Insider, oznámila zjištění na svém webu investigativní skupina Bellingcat.
Ta již před půl rokem odhalila, že prvními dvěma útočníky na agenta Skripala byli Alexander Miškin a Anatolij Čepiga, kteří do Velké Británie přijeli pod krycími jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.
Denis Sergejev byl doposud znám pod krycím jménem Sergej Fedotov.
Miškin, Čepiga i Sergejev působili v pozicích vysokých důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU. O Sergejevovi se dříve vědělo jen to, že byl součástí skupiny. Ohledně jeho skutečně identity nebylo nic známo.
Podle nového zjištění Bellingcatu se narodil v malém vojenském městě Usharal v Kazachstánu nedaleko hranic s Čínou. Je ženatý, má jedno dítě a v jihoruském přístavním městě Novorossijsk na pobřeží Černého moře sloužil v armádě. Někdy mezi roky 2000 a 2002 byl převelen do Moskvy, kde navštěvoval Vojenskou diplomatickou akademii, jež školí budoucí důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU.
Každý rok se z ní rekrutuje zhruba sto vojenských přidělenců GRU na ambasádách po celém světě i coby nelegální špioni. Sergejev působil pod svým skutečným jménem v osmi ruských společnostech, z nichž ve dvou se rovněž pohybovali lidé s vazbami na rozvědku.
Krycí jméno Fedotov dostal v roce 2010 a byl na něj vystaven pas na pobočce v Moskvě, kde vyhotovili cestovní doklady - kromě dalších agentů GRU - i Miškinovi a Čepigovi. Pracovat měl Sergejev podle dokumentu pro společnost s názvem Business-Courier.
Objevil se i v Česku
Sergejev po svým krycím jménem od té doby často cestoval. Opakovaně se objevoval na Blízkém východě, v Tádžikistánu i na několika místech v Evropě – včetně Ukrajiny, Itálie či České republiky. Tu navštívil na začátku roku 2014.
Dvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy
Číst článek
Do Prahy přijel v lednu spolu s Alexandrem Miškinem. Podle zjištění přespali ve společném pokoji ve čtyřhvězdičkovém hotelu Best Western Meteor Plaza v Hybernské ulici v centru města. Zdrželi se zde celkem osm dní a 2. února 2014 odletěli zpět do Moskvy. Co přesně v Česku dělali, není jasné.
Týdeník Respekt již dříve informoval, že Česko navštívil i Sergej Skripal, a to v roce 2012. Tuzemským zpravodajům poskytoval důležité informace ohledně odhalování ruské špionážní sítě na českém území. Skripal byl v kontaktu i s Estonci či Španěly.
Skripal a jeho dcera Julie pokus o atentát přežili a zotavují se z něj neznámo kde. Incident vyvolat mezinárodní reakci, jejíž viditelnou částí bylo vypovězení ruských špionů ze západních zemí. Česká republika vyhostila tři ruské zpravodajce.