„Cíl bylo zjistit, jak se pulec vyvíjí v žábu. Zkoumáme embrya, která pak následně oplodníme a v různých částech jejich vývoje je tzv. umrtvíme a naskenujeme,“ říká Jakub Harnoš pro Český rozhlas.
„Zkoumali jsme 3D tisk a metody, které můžeme při 3D tisku používat a taky materiály. A pak jsme testovali i jejich mechanické vlastnosti při různých zkouškách,“ popisuje student pro Český rozhlas.
„Materiál vyžaduje, dalo by se říct, extrémní podmínky pro průtok, teplotu, výkonnost chlazení… jsou nedosažitelné běžnými stroji,“ vysvětluje způsob zpracování recyklátu zakladatel start-upu 3DDen.
Brněnští vědci začali na 3D tiskárně vyrábět keramické implantáty, které budou sloužit jako zdroj materiálu a lešení pro hojící se kosti. Pomůžou pacientům s poraněnou páteří nebo s rozštěpem patra.
Vědci na univerzitě ve Zlíně vytiskly na 3D tiskárně unikátní violoncello. Díky 3D tisku lze upravovat jeho akustické schopnosti, nebo jeho velikost či tvar.
V Dolních Břežanech začne fungovat inovační centrum Brain4Industry. Nejmodernější technologie v oblasti 3D tisku budou pomáhat malým a středním firmám s automatizací a digitalizací.
„Díky zvětšenému trojrozměrnému modelu jsem mohla vidět, kde jsou různé obliny nebo céva, které útvar zásobuje. Věděla jsem, kde přesně co bude,“ vykládá doktorka.
„Zlom vaz a bav se,“ zaznělo pár sekund před startem. Raketa byla vytvořena na 3D tiskárně z 85 procent. V budoucnu by společnost Relativity Space chtěla tisknout až 95 procent součástek.
Po celé zemi jsou tisíce rozbořených domů, zničených měst a vesnic. Výhoda rozhodně spočívá v rychlosti. Hrubá stavba rodinného domu by touto technologií mohla být hotová zhruba za tři až čtyři dny.
Firma Sensio.cz z Olomouckého kraje poslala do světa od loňského roku více než 150 kusů vytisknutých violoncell. Hrají na ně třeba hudebníci z USA, Velké Británie, Itálie či Francouzské Polynésie.
Na 3D tiskárnách s živým materiálem vědci pracují už déle. S jejich pomocí dokážou vyrobit třeba náhradní srdeční chlopeň z buněk pacienta nebo umělé maso z tkáňové kultury.
„Někdo vytisknul jeden díl a další protiskl třeba celou kilovou cívku. Každý, kdo se přihlásil, dostal kilo materiálu a mohl s tím nakládat podle svého uvážení,“ popisuje koordinátorka.
Přibývá podniků, které si pořizují 3D tiskárny, informují Hospodářské noviny. A na městské slavnosti a festivaly nezbývají peníze, píše Deník. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Firma ovládající e-shop Alza půjčila stovky milionů korun zkrachovalé firmě, píše Deník N. A ženy v Děčíně si mohou nechat udělat model ještě nenarozeného dítěte. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Drobné implantáty z kovu by mohly ulevit od bolesti pacientům, kteří trpí artrózou kloubů na prstech ruky nebo nohy a běžná pasivní léčba jim nezabírá.
Se svou firmou začínal Josef Průša ve sklepě s půjčkou od otce. Nyní patří Prusa Research mezi největší výrobce 3D tiskáren a náplní do nich na světě. A výrazně se zapojil do řešení dopadů pandemie.
Ministerstvo zdravotnictví na poslední chvíli zrušilo objednávku na teploměry od specializované firmy Medicton Group, píše Deník N. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Josef Průša spolu s celou komunitou 3D tiskařů tiskne ochranné zdravotnické štíty. Za dobu asi 14 dnů vyrobili a taky sami rozvezli na 820 pracovišť, tedy hlavně nemocnic, 35 tisíc ochranných štítů.
Výzkumníci pražského ČVUT dokončují data k výrobě speciálních respirátorů. Materiál na ně je na trhu dostupný. Tisková data pro 3D tiskárny bude možné zaslat kamkoliv.
Bezpilotní letoun už zvládl první testovací lety. Nyní ho výzkumníci chtějí vybavit kamerami a také autopilotem. V budoucnu by měl sloužit k takzvanému fotogrammetrickému snímkování zemského povrchu.
3D tisk urazil velký kus cesty. Nejen, že je stále dostupnější a přesnější, ale k tisku používá i různé druhy kovu – od nerezové oceli po titan. Také v Česku filmaři objevili kouzlo této metody.
Vedle 550 nonstop běžících výrobních strojů firma využila i několik set tiskáren z kanceláří zaměstnanců. Všechny tiskárny byly spuštěny během pěti minut. Z výtisků vznikne mozaika.
„Snažili jsme se vytvořit prostředí, ve kterém vyrůstá vlasový folikul. K tomu jsme použili trojrozměrně vytištěné formy,“ popisuje profesorka z Kolumbijské univerzity Angela Christianová.