Místo skladů s náhradními díly jen 3D tiskárna. Inovační centrum chce pomáhat menším firmám

V Dolních Břežanech začne fungovat inovační centrum Brain4Industry. Nejmodernější technologie v oblasti 3D tisku budou pomáhat malým a středním firmám s automatizací a digitalizací. Odborníci ze dvou akademických ústavů jim připraví komplexní projekt s využitím různých druhů 3D tiskáren.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3D tiskárna (ilustrační foto)

3D tiskárna (ilustrační foto) | Foto: ZMorph All-in-One 3D Printers | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Vstupujeme do místnosti jedné z největších 3D tiskáren, které tady jsou. Fungují na laserové technologii. Vypadá to jako velký kontejner, trochu vyšší než člověk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Máme prostředky z evropského programu a to umožňuje za skutečně minimální prostředky celou řadu věcí vyzkoušet a otestovat, popisuje ředitel centra Brain4Industry Andrej Chrzanowski

„Tahle tiskárna dosahuje velkých tiskových ploch, konkrétně je to 250 milimetrů a do výšky až 320 milimetrů, což je neobvyklé, takže je to velmi efektivní a dá se do jednoho procesu naskládat třeba až dvě stě dílů,“ vysvětluje Jakub Antoň, který má v nově otevřeném centru na starosti právě 3D tiskárny.

„Teď jdeme k tiskárně, která pracuje na podobném principu, ale pracuje s kovovými prášky,“ ukazuje Jakub Antoň. Stroj se nachází v podzemí. „Vibrace stroji nedělají dobře, ale tady je to z toho důvodu, že tady máme mnohem víc prostor. Kovové výtisky potřebují mnohem náročnější úpravu po tisku,“ vysvětluje.

Podobných 3D tiskáren je tady zatím sedm.

Vědci z inovačního centra Brain4Industry pro firmy připraví optimální variantu automatizace a tu si pak mohou vyzkoušet přímo v nové budově.

20:02

Čeští vědci vyvinuli levnější 3D ortézu pro děti po mozkové obrně. K dispozici je do druhého dne

Číst článek

„Je vstupní analýza, v jaké situaci se digitalizační společnost nachází, a na základně toho se připravuje řešení na míru přímo tomu podniku. Máme prostředky z evropského programu a to umožňuje za skutečně minimální prostředky celou řadu věcí vyzkoušet a otestovat,“ říká ředitel centra Andrej Chrzanowski.

Vysvětluje, že zdigitalizování výroby může být výhodné například u náhradních dílů, které se tak nemusí skladovat. „To znamená, že nejste vlastníkem fyzického produktu, který je někde uskladněn, ale jste vlastníkem dat, a ty se potom využívají k tisku, když je náhradní díl potřeba.“

Podobně jako další česká inovační centra sází i to dolnobřežanské na zkušenosti vědců. „Desetiletí základního výzkumu je teď možné proměnit tak, aby sloužily opravdu ku prospěchu českého průmyslu a aby vznikaly věci, které budou posouvat malé i střední podniky,“ uzavírá Alexandr Dejneka z Fyzikálního ústavu Akademie věd.

Eva Kézrová, vma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme