V Dolních Břežanech začne fungovat inovační centrum Brain4Industry. Nejmodernější technologie v oblasti 3D tisku budou pomáhat malým a středním firmám s automatizací a digitalizací.
Začínal jako jaderný fyzik, pak se stal investičním bankéřem. Bezmála dvacet let vedl jako starosta Dolní Břežany, loni vystoupal do nejvyšších pater politiky. Připomeňte si, kdo byl Věslav Michalik.
Elektrickou koloběžku si Tomáš Novotný z Dolních Břežan u Prahy už nikdy nekoupí. Dal ji nabíjet do garáže, odjel na služební cestu a zrovna když letadlo vzlétalo, začaly mu chodit esemsky.
Zfalšované podpisy úředníka a razítko stačí k tomu, aby člověk přišel o firmu i byt nebo dům. A to přesto, že byl ještě donedávna zapsaný v katastru nemovitostí jako vlastník.
Ředitel školy Karel Dvořák na stránkách učiliště uvedl, že s žákem nikdy nebyly problémy a ze strany školy nebyly porušeny žádné bezpečnostní předpisy.
Plán radnice Dolních Břežan počítá s barevnými betonovými bloky kopírujícími tvary půdorysů historických staveb. Odpůrci plánu souhlasí, že je přeměna potřeba, betonové pláty se jim ale nelíbí.
Když v Břežanech tento laser před necelými třemi lety spouštěli, vědci mi vysvětlili, že energie jeden petawatt přijmou každý den ze Slunce americké státy Kalifornie a Nevada dohromady.
Vědci už provádějí první testovací výstřely, zatím jen z takzvaných front-end neboli vstupních laserů. Ty vypouštějí slabší paprsky, které se pak v zařízení zesilují.
V Dolních Břežanech se připravují na spuštění superlaseru Hapls. Unikátní zařízení s označením L3 dovede na velmi krátkou chvíli vytvořit nejteplejší místo ve vesmíru.
Unikátní laserové centrum v Dolních Břežanech u Prahy se prodraží o desítky milionů korun. Při stavbě haly v areálu ELI Beamlines totiž došlo k chybě, která se teď musí složitě napravovat.
Když vědci v laserovém centrum v Dolních Břežanech rozbalovali krabice se součástkami pro laser Lucifer, čekalo je překvapení. V jedné objevili pavouka - černou vdovu a desítky jejich potomků.
Celkem šest dní na cestě, rozložený do 62 beden. Tak putoval z Ameriky do vědeckého centra Eli Beamlines nový laserový systém. Jde o zařízení, které má nejvyšší průměrný výkon na světě.
Vědci z laserového centra HiLASE v Dolních Břežanech zaznamenali velký úspěch. Jako první na světě překonali hranici 1000 wattů u vysokoenergetického laserového systému. Technologie se bude používat v hi-tech průmyslu.
Na místě, kde ještě před několika lety stály omšelé budovy někdejšího JZD, se bude dělat špičková věda. Řeč je o centru ELI v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ. Centrum, jehož výkonné lasery by měly vědcům pomoci při výzkumu vesmíru nebo v boji s rakovinou, se dnes slavnostně otevřelo. V plném provozu by mělo být v roce 2018.
Laser, který má ve své laboratoři Fyzikální ústav Akademie věd, propálí za pět vteřin dřevo a za deset vteřin udělá díru do skla. Vyzkoušet si to dnes v Dolních Břežanech nedaleko Prahy výjimečně mohla i pětice dětí. Čtyři chlapci a jedna dívka se totiž stali finalisty populárně-naučné soutěže Expedice vesmír.
Jen pár kilometrů od Prahy vyrůstá jedno z nejvýznamnějších vědeckých center moderní doby. Na nenápadném staveništi v Dolních Břežanech se v podzemí budují obrovské betonové haly. Do tří let tady vystřelí první paprsek nejvýkonnějšího laseru světa. Výzkumné centru ELI, které s pomocí evropských dotací přijde na zhruba sedm miliard korun, přitáhne stovky vědců z celého světa. Zatím tam ale místo angličtiny zní hlasy dělníků a bušení strojů.
Konstrukce laserového komplexu ELI, který by měl vyrůst v Dolních Břežanech, je v ohrožení. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu člen Rady pro vědu a výzkum Zbyněk Frolík.
Spory kolem pozemků v Dolních Břežanech, kde do několika let vyroste špičkový superlaser ELI jsou ukončeny. Fyzikální ústav Akademie věd právě podepsal kupní smlouvu na první část parcely, kde bude od roku 2016 fungovat unikátní vědecké pracoviště za více než sedm miliard korun.
Superlaser ELI má přepsat mapu světové vědy. Kupní smlouvy na pozemky v Dolních Břežanech jsou před podpisem a vědci z celého světa už píší žádosti o místo. Projekt má být přínosem hlavně pro český výzkum a nalákat zpátky české vědce, kteří bádají v zahraničí.
V nenápadné obci na jižním okraji Prahy vzniká špičkové vědecké centrum s největším laserem světa. Náklady na jeho stavbu dosáhnou téměř sedmi miliard korun a práci v něm najde na 300 vědců z Česka i zahraničí.
Jedna z prvních jednotek systému evropské laserové infrastruktury ELI bude instalována v Česku, konkrétně v Dolních Břežanech na jih od Prahy. Spuštění výstavby evropského projektu v Česku už chybí jen administrativní formality. Česká jednotka má pak svému účelu začít sloužit od roku 2015.