Raketa Terran zamíří z 3D tiskárny na oběžnou dráhu. První mise se jmenuje ‚Zlom vaz, bav se‘
Z americké Floridy by měla ve středu večer odstartovat raketa Terran 1 postavená převážně z částí vytištěných na 3D tiskárně. Raketu vyrobila americká soukromá společnost Relativity Space. A bude to první pokus o start nové rakety.
„Kosmická raketa vyrobená 3D tiskem je revoluční nápad i technologie. V podstatě do stroje na jedné straně nasypete materiál a na straně druhé vám za 60 dní vyjede funkční raketa,“ popisuje pro Radiožurnál kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl.
Analýza mise Artemis I podle NASA prokázala, že jsou systémy připravené pro let astronautů na Měsíc
Číst článek
Z 3D tiskárny pochází 85 procent dílů rakety. Firma Relativity chce, aby jich v budoucnu bylo až 95 procent. Na 3D tiskárně vznikly i motory této rakety, které používají směs kapalného kyslíku a zkapalněného zemního plynu.
Samotná raketa měří 33,5 metru, průměr má něco přes dva metry a bez pohonných hmot váží přes devět tun. A podle výrobce je to největší objekt převážně vytištěný na 3D tiskárně za účelem vyslání na oběžnou dráhu.
Terran 1 tvoří dva stupně a na nízkou oběžnou dráhu bude moci vynést až 1250 kilogramů nákladu. Konkrétně tahle raketa ale žádný náklad neveze. Je to čistě zkušební mise.
Výrobci jí proto také dali familiární název GLHF – jde o zkratku anglického Good luck, have fun, česky tedy Zlom vaz, bav se.
Odhadovaná cena tohoto startu je zhruba 12 milionů dolarů, v přepočtu přes 264 milionů korun. U vytištěné rakety jsou oproti té vyrobené běžným způsobem nejzásadnějším faktorem peníze.
„Ušetříte za lidskou práci. Celou továrnu ovládnou automaty, roboti budou stavět rakety. Ušetříte i za lidské chyby. Jedna raketa bude jako druhá, takže bude snazší testování. A postupem času čím více jich vyrobíte, tím více vám jednotková cena poklesne. Takže to bude znamenat i zlevnění dopravy nákladu na oběžnou dráhu,“ podotýká Přibyl.
Webbův teleskop objevil velké vzdálené galaxie. Podle vědeckých předpokladů neměly existovat
Číst článek
Raketa je navíc podle Přibyla k dispozici rychle, na rozdíl od těch obvyklých. „Když chce někdo vynést cokoli do vesmíru, musí si objednat raketu dva nebo tři roky dopředu. Ta se teprve začne dlouho dopředu vyrábět. Tady vám stačí zatáhnout za páčku a raketu máte za dva měsíce k dispozici,“ doplňuje.
Nová raketa Terran 1 odstartuje z Mysu Canaveral na Floridě, kde už dříve inženýři a technici společnosti Relativity provedli rozsáhlé testy. Relativity má rezervované tříhodinové startovací okno, které se otevře v 19.00 SEČ. Start mohou zájemci sledovat v přímém přenosu na kanále YouTube.
Relativity Space už pracuje na vývoji další generace téhle rakety. Terran R má být větší a oba její stupně by už měly být znovupoužitelné.