Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu. „Prioritou je bezpečnost,“ zareagoval šéf NASA Bill Nelson.
Odborníci doufají, že mise odhalí stopy po temné hmotě a temné energii. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, odhaduje se však, že mají zásadní vliv na celý vesmír.
Čtyři vesmírní turisté přiletěli zhruba v 15.16 středoevropského času na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Je to privátní vědecká mise,“ komentuje let Milan Halousek z České astronomické společnosti.
Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, dříve uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů, tedy 1,2 miliardy korun. Posádka míří na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde stráví něco přes týden.
„Zlom vaz a bav se,“ zaznělo pár sekund před startem. Raketa byla vytvořena na 3D tiskárně z 85 procent. V budoucnu by společnost Relativity Space chtěla tisknout až 95 procent součástek.
Program Artemis chce do konce tohoto desetiletí vrátit člověka na Měsíc, v rámci chystaných misí mají na jeho povrchu stanout i první žena a první člověk jiné než bílé pleti.
Posádka stráví na palubě několik měsíců vědeckými aktivitami a údržbou. Výzkum má být přínosem pro přípravy na objevování vesmíru za hranicemi zemské orbity i pro život na Zemi.
Raketa Falcon 9 odstartovala v 16.25 SEČ. K pasažérům tentokrát patří také zhruba čtyřkilová nanodružice VZLUSat-2 vyvinutá v pražském Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ).
Tento týden by je měli vystřídat astronauti americké kosmické agentury NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová a astronaut evropské ESA Matthias Maurer.
Zásilka zahrnuje i materiál pro další vědecké pokusy, včetně mravenců a žábronožek. Vědci Wisconsinského univerzitního systému posílají na Mezinárodní vesmírnou stanici semena huseníčku rolního.
Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13.20 východoamerického času, tedy v 19.20 středoevropského letního času. Start byl poprvé odložen už v pátek kvůli problémům na Mezinárodní vesmírné stanici.
Americká vesmírná agentura NASA odložila z pátku nejméně do 3. srpna testovací let kosmické lodi CST-100 Starliner. Ta by v budoucnu měla dopravovat posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici.
Použitý první stupeň Flaconu 9 letěl podle SpaceX teprve podruhé, svou první misi absolvoval loni v listopadu. I ve tentokrát se bez problémů vrátil a přistál v Atlantickém oceánu.
Funkčních družic je podle Spaceflight Now něco přes 1100, protože část jich už byla po selhání záměrně odstraněna a kolem dvou desítek dalších zřejmě čeká stejný osud.
Současná mise je vůbec první plnohodnotnou misí vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností, na níž se NASA podílí. Posádka lodi Crew Dragon by měla na ISS zůstat pět až šest měsíců.
Nově je start naplánován na pondělí 1.27 SEČ. Zda mu bude moci přímo z velína Kennedyho vesmírného střediska přihlížet i zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk, není jasné.
Když ruský vicepremiér v roce 2014 komentoval americké sankce namířené proti ruskému kosmickému průmyslu, navrhl, aby USA své astronauty dopravovaly na Mezinárodní vesmírnou stanici trampolínou.
Pokud se sobotní start podaří, stane se Crew Dragon první soukromou vesmírnou lodí, která do vesmíru vynesla posádku a zároveň tak ukončí devítiletou závislost USA na ruských lodích Sojuz.
Solar Orbiter byl z Evropy do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dopraven 1. listopadu. Pak začaly předletové testy sondy a vědeckých přístrojů, aby byla prověřena funkčnost různých systémů.
Pokud by byl nynější zkušební let k ISS a zpět na Zemi úspěšný, měl by Starliner za sebou všechny klíčové prověrky k tomu, aby dostal od NASA „zelenou“ k přepravě astronautů.
Nově ohlášená kometa nese oficiální označení C/2019 Q4. Letí rychlostí 150 000 kilometrů v hodině a aktuálně se nachází zhruba 420 milionů kilometrů od Slunce.
Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk minulý týden v rozhovoru s novináři poznamenal, že náklad 60 družic bude nejtěžší, který dosud raketa Falcon 9 nesla.
Osm minut od startu přistály v areálu Mysu Canaveral dva pomocné stupně rakety, stejně jako tomu bylo i loni. Na rozdíl od loňského pokusu se tentokrát úspěšně na Zemi vrátil i její centrální stupeň.