Posádka soukromé mise Axiom Mission 2 dorazila na vesmírnou stanici. Veze první arabskou astronautku
Čtyři vesmírní turisté přiletěli zhruba v 15.16 středoevropského času na Mezinárodní vesmírnou stanici. Soukromá mise Axiom Mission 2 odstartovala z floridského Mysu Canaveral krátce před půlnocí a za letenku zaplatili zájemci v přepočtu 1,2 miliardy korun. „Je to privátní vědecká mise,“ komentuje tento let Milan Halousek z České astronomické společnosti.
Posádku tvoří dva muži a dvě ženy a je zajímavé, že za saudsko-arabský pár zaplatila let tamní vláda. O čem to svědčí?
Je to jednoznačně snaha arabského regionu jako takového o zapojení do velice lukrativní kosmických aktivit. Oni nemají vlastní pilotovanou kosmonautiku, takže své kosmonauty si vychovávají tímto způsobem.
Poslechněte si rozhovor s Milanem Halouskem o soukromé misi Axiom 2, která dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici
Ono nejde jen o tyto dva astrokosmonauty Saudské Arábie, kteří tam teď přiletěli, ale na Mezinárodní kosmické stanici v dlouhodobé posádce už je další arabský astronaut Sultan al-Nejadí ze Spojených arabských emirátů. Ten je prvním člověkem ze státu, který neprovozuje Mezinárodní kosmickou stanici, který tam je na půlročním pobytu a je to také zaplacený pobyt od Spojených arabských emirátů.
Takže je vidět, že tento region se snaží co nejvíce dostat do tohoto programu a naučit se kosmonautiku, aby třeba jednou měl vlastní kosmický program.
Turisty doprovází zkušená americká astronautka Peggy Whitsonová a čtvrtým členem posádky je americký podnikatel John Shoffner. Co o něm víme?
Peggy Whitsonová je pojem v současné kosmonautice, jedna z nejvýznamnějších žen, která v kosmonautice kdy pracovala.
John Shoffner je 65letý americký podnikatel, který vydělal peníze jako šéf telekomunikační společnosti zaměřující se na optické spoje v době, kdy optické spoje začínaly, on se toho chytil včas a vydělal na tom velké peníze. Zároveň je i celoživotní nadšenec do vesmíru, kosmonautiky, ale i do sportu a podobně.
U něj je třeba zajímavé, že on už ve svých osmi letech se svými kamarády založil klub mladých astronautů a sledovali lety amerických misí Gemini a Apollo. Takže je vidět, že celý život se tomuto tématu věnuje.
Z Mysu Canaveral odstartovala posádka soukromé mise Ax-2. Letí i první astronautka z arabského světa
Číst článek
Má velké úspěchy v amatérském i v poloprofesionálním sportu. Je špičkový pilot, má nalítáno přes osm a půl tisíce letových hodin za 25 let, co se tomu věnuje, takž je to velice zkušený a velice zajímavý člověk.
Čtveřice bude na Mezinárodní vesmírné stanici deset dnů, co tam bude dělat?
Na stanici jako takové budou osm dní, celý let trvá deset dní. Musíme k tomu připočítat skoro celý jeden den cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici a potom jeden celý den cestu zpátky.
Není to turistická mise v tom pravém slova smyslu, aby se kochali pohledem z okna, dělali kotrmelce a fotografovali. Je to vědecká mise, soukromá privátní vědecká mise. Posádka má realizovat více než 20 různých experimentů, které se pokusí porozumět lidské fyziologii a zaměří se na ověřování nových technologií, které by mohly být používány třeba při budoucích vesmírných letech, ale i pro lidi na zemi.
A především hlavním programem bude biomedicínský výzkum nových produktů pokročilých materiálů a především Rajána Barnávíová, 33letá biomedička ze Saudské Arábie bude během pobytu realizovat vlastní výzkum kmenových buněk rakoviny prsu. To bude tak bude asi hlavní program, který tam bude prováděn.