Zbraně pro Ukrajinu: Itálie a Kanada plánují poslat obranné systémy, v USA začne výcvik vojáků
Italská vláda zvažuje, že Ukrajině poskytne pokročilý systém protivzdušné obrany SAMP/T, který Itálie vyrábí společně s Francií. Obranu Ukrajiny chce podpořit také Kanada, plánuje od Spojných států pořídit pokročilý systém protivzdušné obrany NASAMS. Informuje o tom agentura Reuters. Spojené státy už v prosinci Ukrajině darovaly obranný systém Patriot. Výcvik ukrajinských vojáků se systémem začne příští týden na území Spojených států.
To, že italská vláda zvažuje dodávku systému SAMP/T Ukrajině, řekl už na konci prosince italskému tisku ministr obrany Guido Crosetto. Podle něj by se jednalo o systém ze skladu armády.
Dodávky zbraní jsou pro Ukrajinu podstatné, díky nim Rusové nemají vzdušnou nadvládu, tvrdí analytik
Číst článek
Že o tomto kroku vláda uvažuje, potvrdil v úterý i ministr zahraničí Tajani, podle kterého je ale nejprve nutné vyřešit „technické otázky“. „Armádní velení na tom pracuje,“ cituje agentura Reuters Tajaniho.
Podle úterního vydání deníku La Repubblica však úmysl dodat systém SAMP/T nebrzdí jen technické záležitosti. K dodávce jsou podle listu kritičtí představitelé dvou vládních strany, Ligy a Vzhůru Itálie, jejichž lídři Matteo Salvini a Silvio Berlusconi měli v minulosti blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podporu Ukrajině slíbila premiérka Meloniová z největší vládní strany Bratři Itálie.
O nové dodávce zbraní Ukrajině by kabinet měl rozhodnout na přelomu ledna a února. Pochyb o správnosti dodání moderního systému Kyjevu zaznívají i z armády a od bývalých vojáků.
Ti poukazují na to, že Itálie má jen šest systému SAMP/T, z nichž jeden slouží k výcviku. Jeden systém je nasazený v Kuvajtu a další systém Itálie slíbila poskytnout Slovensku, kde by nahradil jeden systém Patriot americké výroby.
Obrana italské armády
Vojáci se obávají, že dodávka Kyjevu by mohla snížit obranyschopnost italské armády. Jako alternativu k dodávce nejmodernějšího systému Itálie zvažuje, že by poskytla Ukrajině starší komplex Aspide, který Kyjevu poskytlo už Španělsko.
Také Kanada plánuje dodávku zbraní pro Ukrajinu. Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaný vládní zdroj, v úterý kanadský premiér Justin Trudeau oznámil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi svůj úmysl koupit od Spojených států systém protivzdušné obrany.
Kanadská ministryně obrany Anita Anandová po telefonátu se svým ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem upřesnila, že Kanada chce od Spojených států pro Ukrajinu pořídit americko-norský systém NASAMS.
Jde o mobilní raketový systém země-vzduch, který dokáže vypálit 72 střel za 12 sekund. Slouží k sestřelování letadel, vrtulníků a řízených střel v okruhu až 40 kilometrů.
Výcvik ve Fort Sill
Spojené státy ukrajinské armádě již dříve věnovaly systém protivzdušné obrany Patriot. Jeho obsluha je ovšem náročná, vyžaduje proto výcvik. Ten začne od příštího týdne, zúčastní se ho 90 až 100 ukrajinských vojáků.
Tři velké ofenzivy. Rusko se snaží obsadit celou Doněckou oblast, tvrdí ukrajinský štáb
Číst článek
„Jakmile bude systém Patriot nasazen, posílí schopnosti protivzdušné obrany Ukrajiny a poskytne Ukrajincům další možnost obrany proti pokračujícím vzdušným úderům Ruska,“ uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder.
Spojené státy Ukrajině poskytnou jednu baterii raket protivzdušné obrany Patriot, která zahrnuje energetický zdroj, počítače, řídící systém a až osm odpalovacích zařízení. K její obsluze je potřeba zhruba 90 vojáků, píše CNN.
Výcvikový program se uskuteční na vojenské základně ve Fort Sill ve státě Oklahoma. Tam Spojené státy cvičí k obsluze a údržbě tohoto pokročilého systému protivzdušné obrany své vlastní vojáky.