Začátkem října polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz řekl, že Polsko bylo připraveno výcvik příslušníků Ukrajinské legie zahájit v září, nebylo pro to ale dost zájemců.
Ve válce, která čím dál více připomíná zákopovou válku z první světové války, usiluje Ukrajina o realistický výcvik. To zahrnuje i výcvik se starším vojenským vybavením.
Ruští představitelé také jen zřídka zveřejňují plný rozsah škod způsobených útoky, zvláště pokud se týkají vojenské nebo energetické infrastruktury. Agentura Reuters nemohla zprávy nezávisle ověřit.
Francie má novou vládu. Co to znamená pro další podporu Ukrajiny? Na straně jedné jsou Macronova častá prohlášení k vojenské podpoře Ukrajiny, na té druhé kritika, že v ní Francie zaostává.
Životní příběhy dobrovolnic jsou různé, po boku žen v domácnosti bojují i lékařky, které stále stíhají i službu v nemocnici. „V armádě nezáleží na pohlaví, jste prostě vojáci,“ říká jejich velitelka.
Ukrajinský generální štáb se přihlásil ke středečním útokům na muniční sklad a dvě ropná skladiště na ruském území. Jeden z cílů se přitom nachází zhruba 1 100 kilometrů od ukrajinských hranic.
„Vpád Ukrajinců vyvolal mezi Rusy šok. To ale nepotrvá věčně. Znovu se seskupí a zareagují,“ předpokládá však americký generál a velitel NATO Christopher G. Cavoli.
Kyjev své síly rozšířil tam, kde našel nejmenší odpor. Bez zákopů a rozmístění min ale nebude možné pozice udržet, píše americký deník The New York Times.
Branná povinnost je v Rusku dlouhodobě politicky výbušným tématem. Ruský prezident Vladimir Putin slíbil znepokojeným matkám, že se odvedenci nebudou účastnit žádných bojů.
Rusko stáhlo vojáky ze Vzdušných a vesmírných sil, včetně radarových stanic včasné výstrahy před jaderným útokem či ze základen strategických bombardérů. Vytvořilo z nich dočasný motostřelecký pluk.
„Ukrajinská ofenzíva může vést k nárůstu patriotických nálad mezi částí ruského obyvatelstva,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz analytik Lukáš Dyčka.
Ukrajinské síly operující v ruské Kurské oblasti zničily druhý důležitý most. Napsal to velitel ukrajinského letectva a zveřejnil také video, které podle něj ukazuje přesný vzdušný úder na most.
V ruském městě Kursk se snaží trochu si oddychnout Rusové, kteří prchají před postupujícími ukrajinskými jednotkami, píše agentura AFP v reportáži ze správního střediska Kurské oblasti.
Most přes řeku Sejm byl hlavní zásobovací trasou pro ruské jednotky v oblasti, píše ruskojazyčný server BBC. Podle ruských médií jeho zničení odřízlo přes dvacet obcí.
„Myslím si, že tohle je skutečně něco, co tlačí na Putinův režim. Dostává ho to do kolen a rozhodně to vytváří vnitropolitický tlak,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus analytik Pavel Havlíček.
Někteří analytici se domnívají, že cílem operace Ukrajiny, by mohla být snaha Kyjeva zmírnit ruský tlak na frontě a odklonit invazní síly do Kurské oblasti.
Kurská operace také ukazuje spojencům Ukrajiny, že má stále dost energie, aby překvapila svého nepřítele a uvedla Kreml do rozpaků v době, kdy většina zpráv z fronty byla pro Kyjev chmurná, píše CNN.
Pokud jde o situaci přímo na bojištích, tak jsou zprávy velmi protichůdné. Ruské zdroje píšou o tom, že do Sudži, což je město, které Ukrajinci obsadili, dorazili wagnerovci z Afriky.
Od začátku války se o obranu Torecku staral 24. prapor, jeden z nejstarších útvarů ukrajinské armády. V květnu však dostali pokyn: přesunout se do Časiv Jaru, jehož obrana se tehdy zdála naléhavější.
Telegramový kanál Mash, jenž má kontakty na ruské bezpečnostní složky, píše, že asi stovka ukrajinských bojovníků se ráno do Ruska pokusila proniknout přes Sudžský okres.
Při stejné operaci byl zasažen také raketový systém S-400 a v pátek byly významně poškozeny čtyři raketové systémy Triumf na Krymu, uvedl ukrajinský generální štáb.
Pro vycestování do zahraniční začalo pro Ukrajince platit nové pravidlo. Muži v branném věku, tedy mezi 18 a 60 lety, musí mít v pořádku vojenskou dokumentaci, jinak jim nebude umožněno zemi opustit.
Kyjev, jehož armáda je vyčerpána těžkými ztrátami, se snaží získat čerstvé síly. Varšava je ohledně nového projektu „velice diskrétní“, poznamenala agentura AFP.
Ukrajinský generální štáb v ranní svodce o situaci na bojišti uváděl, že boje u Novooleksandrivky u Pokrovska pokračují, vesnici Spirne ale nezmiňoval, napsal server Meduza.
Ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti hlásí oživení ruských operací u Torecka, za nejtěžší ale označil situaci u Pokrovska, který se rovněž nalézá v Doněcké oblasti.
O Sodolovi se říkalo, že velmi pomohl při reformování námořní pěchoty. Jeho protivníci ale dále tvrdí, že byl příliš paličatý a že když se rozhodl, že něco zkusí, tak to udělal bez ohledu na ztráty.