Zakročíme, varovala demonstranty vláda v Teheránu. Íráncům blokuje některé sociální sítě
Íránské ministerstvo vnitra v neděli varovalo demonstranty, kteří třetí noc v řadě demonstrovali proti vládě, že zakročí proti šíření strachu, násilí a teroru. Státní televize s odvoláním na anonymní zdroj informovala, že vláda se rozhodla pro "udržení klidu a bezpečnosti" dočasně zablokovat komunikační aplikaci telegram a přístup k sociální síti instagram, které účastníci protestů využívají.
Při zásahu bezpečnostních složek proti protestům v západoíránském městě Dorúd v noci na neděli zahynuli nejméně dva lidé. íránské úřady jejich smrt podle agentury Reuters připisují teroristům z hnutí Islámský stát či jiným podobným zahraničním skupinám. Agentury již v noci informovaly, že zřejmě podlehli střelným zraněním. Tisková kancelář Mehr úmrtí dvojice demonstrantů potvrdila s odvoláním na bezpečnostní úřady.
„Na sobotní nelegální demonstraci v Dorúdu propukly násilné střety a dva lidé byli bohužel zabiti,“ oznámilo vedení provincie Lúrestán, jejíž je Dorúd součástí. „Policie a ani další ozbrojené síly nestřílely. Našli jsme důkazy, že za střetem byli nepřátelé revoluce, skupiny takfírí a zahraniční agenti,“ citoval Reuters prohlášení. Takfírí je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, mimo jiné i o pro teroristické hnutí Islámský stát.
Íránci znovu protestovali proti vládě. Kritizují rostoucí ceny potravin i politiku země
Číst článek
„Ti, kteří poškozují veřejný majetek, narušují pořádek a porušují zákony, musí počítat s tím, že budou za své jednání pohnáni k odpovědnosti,“ uvedlo ministerstvo vnitra v reakci na vlnu demonstrací.
"S ohledem na udržování míru a bezpečnosti občanů" se prý íránská nejvyšší rada národní bezpečnosti rozhodla dočasně omezit přístup k aplikaci telegram a sociální síti instagram. Tyto kanály používali demonstranti k šíření zpráv a videozáznamů z protestů a také k jejich organizaci.
Výkonný ředitel společnosti Telegram Pavel Durov už dříve na twitteru uvedl, že "íránské úřady blokují přístup... většině Íránců", napsala agentura AP. Podle místních je prý momentálně komunikační aplikace z mobilních telefonů nedostupná.
Ojedinělé a zároveň nepovolené protivládní protesty označované za největší svého druhu od roku 2009, kdy lidé vyšli do ulic na znamení nesouhlasu se znovuzvolením tehdejšího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, začaly jako projev nespokojenosti s ekonomickou situací v Íránu.
Přerostly však do obecnější kritiky vlády současného prezidenta Hasana Rúháního, jehož někteří demonstranti označili za diktátora, jiní zase upozorňovali na nákladné zahraniční iniciativy země v Libanonu, Sýrii či Iráku.
AFP poznamenala, že zprávy z Íránu je nyní obtížné ověřovat, neboť oficiální státní média mají nevyvážené zpravodajství, na internetu se navíc šíří různé fámy. Několik íránských agentur navíc varovalo, že vláda brzy odpojí síť Telegram, hlášeno je také blokování přístupu k mobilnímu internetu. Ministerstvo komunikací navíc obvinilo populární zpravodajský kanál Amadnews, že svými články vyzývá k ozbrojenému povstání.