Zahraniční tisk opět o vydání S. Miloševiče

Zahraniční deníky široce komentují rychlé vydání jugoslávského exprezidenta Slobodana Miloševiče haagskému mezinárodnímu tribunálu pro válečné zločiny. Londýnské Timesy hovoří o "odvážném rozhodnutí" Srbska a připomínají, že Miloševič je ve své zemi stejně už politicky vyřízen. Jeho beztak špatná pověst se zhoršila objevem nových hrobů zmasakrovaných obětí, i když má v zemi stále ještě své příznivce, soudí britské konzervativní Timesy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle redakčního komentáře amerického listu The New York Times je vydání Miloševiče do Haagu monumentálním krokem, který pomůže Srbům vyrovnat se s nedávnou minulostí. Z listu cituje stálá zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová.

Ruský list Vremja napsal, že své 60. narozeniny oslaví jeden z nejznámějších politiků světa zřejmě na lavici obžalovaných. Miloševič je tak první bývalou hlavou státu, která se musí za spáchané válečné zločiny zodpovídat před mezinárodním tribunálem. "Případ Miloševič" by však měl zodpovědět i zásadní otázku, zda je lidstvo na počátku 21. století zralé pro vynášení mezinárodních rozsudků, uvažuje ruský deník "Vremja".

Římská La Repubblica chápe předání Miloševiče mezinárodnímu právu jako triumf mezinárodní justice. Je to podle listu nepochybně i událost, která vyznačuje obrat v dějinách Balkánu: Neboť tím, že neo-demokratická srbská vláda svěřuje případ do rukou západní justice, uznává zároveň její zásady a vzdává se čistě nacionalistické tradice založené na národní hrdosti se silnými kmenovými příznaky, píše La Repubblica.

Švýcarský Tages-Anzeiger napsal, že Miloševič je konečně tam, kam patří: v cele vězení mezinárodního tribunálu OSN, kde by se měl zodpovídat za největší válečné utrpení v Evropě od konce druhé světové války. Nakonec ho Srbové jednoduše prodali v přepočtu za přibližně 3 miliardy švýcarských franků.

Haagský De Volkskrant, který ohlasy na tento případ uzavírá, se však domnívá, že příjezdem Miloševiče do Haagu zlé časy zřejmě nekončí. Existují obavy, že v Makedonii se začíná psát další krvavá kapitola balkánské tragédie. Lze jen doufat, že případ Miloševič bude mít odstrašující účinek.

Americký deník International Herald Tribune informuje s odvoláním na čínského lékaře Wang-Kuo-čchiho, který požádal o azyl v USA, o výnosných obchodech s orgány mrtvých vězňů v Číně. V žádné zemi není nadbytek tohoto cenného "materiálu", píše list. Výhodný zdroj našla Čína v tělech osob odsouzených k trestu smrti.

Uváděný čínský lékař Wang, specialista na popáleniny, se podle vlastního svědectví sám podílel na odebírání kůže a očních rohovek z těl více než stovky popravených vězňů, z nichž jeden byl přitom ještě naživu. Čína popravuje ročně víc lidí než všechny země světa dohromady, a stává se tak stále častěji cílem tzv."zdravotní turistiky" zájemců z USA a dalších západních zemí: ti platí vysoké ceny za transplantaci orgánů, na které by museli doma dlouho čekat, uvádí list.

Milan Kopp, Olga Jeřábková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme