Zahraniční tisk o možnostech řešení situace ve Francii

Francouzský tisk stále věnuje své první stránky nepokojům na francouzských předměstích a snaží se najít jejich příčiny. V souvislosti s dnešními oslavami Dne veteránů vydala Britská legie první souhrnnou zprávu mapující situaci více než deseti miliónů britských vojenských veteránů a jejich příbuzných. Výsledky studie jsou šokující. Slovenský deník SME komentuje výsledky ankety mezi diváky reality show. Umíme odmítnout program, který nás nezajímá, píše deník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Francouzský tisk se stále věnuje na prvních stránkách nepokojům na francouzských předměstích a snaží se najít jejich příčiny i návod, jak se do budoucna těmto problémům vyhnout.

Pravicový list Le Figaro píše, že jediným východiskem je politické řešení, jakákoliv technicko-administrativní opatření jsou předem odsouzena k neúspěchu. Je třeba radikálně změnit způsob i prostředky ve jménu obecného zájmu a veřejného pořádku. Přiznejme si konečně, že přísný egalitarismus jen zhoršuje prvotní rozdíly a že diskriminace má specifické sociální důsledky, které represe nevyřeší a které si žádají specifická nápravná opatření, dodává deník Le Figaro a navrhuje jako jedno z řešení nový a přísný systém pozitivní diskriminace mladých z těchto sociálních skupin.

Levicový deník Libération se s ním v této otázce shoduje. Francie potřebuje energii a nová politická řešení, aby shodila řetězy a dala možnost těm, jejichž vyhlídky jsou temné, těm mladým, kteří již nyní vědí, že budou žít hůře než jejich rodiče, a připravit jim prostor pro změnu jejich sociální situace, konstatuje Libération.

Ještě není pozdě nastolit podmínky, které umožní naší pluralistické společnosti fungovat: zavést pozitivní diskriminaci, volný přístup k práci a bydlení, bojovat s rasismem a paralelně reformovat školství, líheň většiny diskriminací a v neposlední řadě spolupracovat s médii, která jsou mocným prostředkem veřejného vzdělávání, pokračuje Libération.

Deník Le Monde k tomu dodává, že všechna tato řešení nejsou nijak originální a jsou aplikovatelná ve všech evropských státech. To, co odlišuje Francii od jejích evropských sousedů, je její neschopnost takováto opatření zavést, uzavírá Le Monde.

Deník Washington Post se pozastavuje nad tím, že byl zdiskreditovaný Iráčan Ahmad Chalabi, kterého vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti, přijat oficiálně ve Washingtonu nejvyššími americkými představiteli. Ahmad Chalabi, který je místopředsedou irácké vlády, byl přijat viceprezidentem Dickem Cheneym a ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Detaily zjišťoval severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina čte z amerického tisku

V souvislosti s dnešními oslavami Dne veteránů vydala Britská legie první souhrnnou zprávu mapující situaci více než deseti miliónů britských vojenských veteránů a jejich příbuzných. Výsledky studie jsou šokující, píše britský deník The Independent. V den, kdy si celý národ připomíná milióny lidských obětí, se dozvídáme, že téměř polovina lidí, kteří za nás nasazovali život, žije na hranici bídy, citově strádá či má dlouhotrvající zdravotní problémy. Starší sužují choroby fyzické, ty mladší, ve věku mezi 35-ti až 40-ti lety, trápí poruchy psychiky, především deprese, konstatuje The Independent.

Jak dále ukazují výsledky studie, mnoho veteránů neví na jakou pomoc od státu mají vlastně nárok. Je tedy třeba především navázat komunikaci s touto skupinou, zdůrazňuje deník a připomíná, že počet britských veteránů roste každým rokem. Bylo to pouze v roce 1968, kdy nebyl ani jeden britský voják zabit v aktivní službě.

Slovenský deník SME komentuje výsledky ankety mezi diváky reality show. Umíme odmítnout program, který nás nezajímá, píše deník. Až na hranici průměrné sledovanosti reality show Big Brother totiž skončila ostře sledovaná skupina diváků mezi 20-ti až 49-ti lety. Co se týče vzdělání, SuperStar a VyVolené sleduje nejvíce lidí se středoškolským vzděláním s maturitou, Big Brother si oblíbili Slováci s neúplným či maturitním vzděláním. Zajímavé na těchto údajích je to, zdůrazňuje slovenský deník, že ani jedna reality show nezaznamenala zájem vysokoškolsky vzdělaných Slováků.

Miroslav Konvalina, Vít Pohanka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme