Záchranná akce v nákupním centru v Nairobi skončila. Vojáci osvobodili všechny lidi

Teroristické drama v Keni podle tamní vlády skončilo. Na obchodní středisko, kde somálští teroristé zadržovali od soboty desítky lidí, zaútočily bezpečnostní síly. Keňská vláda tvrdí, že se speciálním jednotkám podařilo osvobodit už všechny lidi, které ozbrojenci z militantní islamistické skupiny zadržovali. Vojáci zadrželi deset útočníků a tři zabili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z budovy Westgate v Nairobi začal stoupat hustý kouř. 23. 9. 2013

Z budovy Westgate v Nairobi začal stoupat hustý kouř. 23. 9. 2013 | Zdroj: Reuters

Prohledali jsme budovu a mohu potvrdit, že téměř všechna rukojmí byla evakuována,“ ujišťuje keňský ministr vnitra Joseph Ole Lenku. Vládní síly zahájily operaci krátce po poledni místního času. Ale ani po několika hodinách neustávala střelba. Z budovy obchodního střediska se valil hustý dým.

„Z budovy stoupá kouř, protože teroristé zapálili nějaké matrace. Snažili se tak narušit naši záchrannou operaci,“ vysvětloval keňský ministr vnitra Joseph Ole Lenku. Popřel také, že by dým pocházel od náloží, které teroristé údajně odpálili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Nairobi shrnula redaktorka Karolína Rezková, přímo z keňské metropole referoval novinář, spolupracovník ČT Jakub Zahradníček

Keňská armáda je stále uvnitř budovy, v té jsou zřejmě stále i teroristé. Oficiální vyjádření keňské armády zní, že mají vše pod kontrolou a prohledávají jednotlivá patra. Novinář Jakub Zahradníček, který žije v Keni, poukazuje na velmi obtížnou ověřitelnost informací. Okolí obchodního centra je uzavřené a vyklizené, novináři se nedostanou blíže než půl kilometru.

Novinář Jakub Zahradníček, který žije v Keni, si všímá, jak teroristický útok semkl obyvatele Nairobi. „Keňané se sjednotili. Oceňují, co armáda dělá. Podílí se na tom i mezinárodní složky. Mají od lidí plno podporu. Po útoku byl například nedostatek krve, okamžitě se ale objevilo plno dárců, vznikaly mnohahodinové fronty,“ popisuje.

Šest desítek mrtvých

Podle dnešních informací úřadů zemřelo celkem 62 lidí, dalších 175 bylo zraněno. Červený kříž uvedl, že dalších 63 lidí se pohřešuje. Obětí tedy bude zřejmě ještě víc.

Teroristický útok mají na svědomí ozbrojenci ze somálské skupiny Aš-Šabáb. Podle keňského ministerstva vnitra jsou to lidé různých národností, to odpovídá tomu, že je skupina Aš-Šabáb napojená na Al-Káidu, ke které se přidružují militantní islamisté z různých zemí a tak je tomu i v případě Aš-Šabábu.

Dnes se také objevily spekulace, že mezi teroristy prý byla i žena. „Nedá se to ověřit, ale má to být britská občanka, přezdívaná Bílá vdova, členka Aš-Šabábu, její manžel zemřel při teroristických útocích v Londýně. Údajně je vevnitř, možná jako vůdkyně celého komanda,“ informuje Jakub Zahradníček.

Motivem je pomsta

Teroristé se údajně mstí za nasazení keňských jednotek v Somálsku. Žádné další požadavky nevznesli. Název skupiny znamená v překladu Mládí. Je to uskupení, které působilo zatím hlavně v Somálsku, kde na ovládaném území vyhlásilo přísné dodržování islámského práva šaría. Za teroristické ho považují evropské země i Spojené státy americké.

Keňský prezident Kenyatta už odmítl stažení keňských vojáků ze Somálska, a to i přesto, že sobotní tragédie se ho osobně musela velmi dotknout, protože při atentátu zahynul jeho synovec.

„Prezident jasně řekl, že neustoupí žádnému teroristickému nátlaku a že ke stažení vojsk nedojde. Dnes se poprvé znovu otevřely obchody, lidé se nechtějí nechat zastrašit,“ tvrdí Zahradníček.

Helena Šulcová, Vít Pohanka, Pavlína Nečásková, Karolína Rezková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme