Za největší ekologickou katastrofu v dějinách Brazílie chce země odškodnění přes bilion korun

Obyvatelé brazilské osady, kterou zavalilo bahno z protržené hráze u železného dolu, se rozhodli postavit znovu své domovy. Půl roku po ekologické katastrofě si vybrali místo vzdálené 8 kilometrů od původní vesnice. Prokurátoři zároveň zažalovali společnost, která důl vlastní. Chtějí po ní obrovské odškodnění, v přepočtu přes bilion korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky protržení hrází nádrže u železného dolu v Brazílii

Následky protržení hrází nádrže u železného dolu v Brazílii | Zdroj: Reuters

Pro Brazílii to byla největší ekologická katastrofa v historii. Státní zástupci se inspirovali v jiné velké nehodě, která poškodila životní prostředí - obrovském úniku ropy z vrtu firmy BP v Mexickém zálivu.

Podle nich se dají důsledky obou katastrof dobře porovnat. Jak řekl prokurátor José Leite, není důvod, proč by odškodnění v Brazílii mělo být menší než v jiné zemi. Požadují ale minimálně dvakrát tolik, než byla dohoda v USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za největší ekologickou katastrofu v dějinách Brazílie chce země odškodnění přes bilion korun. Natáčel o tom jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Společnost Samarco, která důl u města Mariana provozuje, vlastní dohromady brazilská důlní společnost Vale a také největší těžební společnost na světě, BHP Billiton, registrovaná v Austrálii.

Prokurátoři tvrdí, že odpovědní lidé zanedbali předpisy a nehlásili kontrolním orgánům problémy, které se vyskytly v přehradní nádrži s bahnem, vznikajícím jako odpad při těžbě. Videa, která naznačovala možné nebezpečí, si měli mezi sebou dokonce posílat zaměstnanci. Po internetu dnes kolují spíše záznamy přímo z místa neštěstí.

Státní zástupci také obvinili 14 manažerů společnosti ze zločinného spolčení. Marcos Miranda z federální prokuratury řekl, že osudná rozhodnutí dělali dohromady.

Přesnou příčinu katastrofy ale musí ještě určit vyšetřování a vinu pak soud.

Následky katastrofy byly obrovské. 62 milionů kubíků bahna se valilo jako obří řeka. Srovnalo se zemí osadu Bento Rodrigues a pohřbilo 19 lidí. Zasáhlo 660 kilometrů řek a dodnes se neusadilo ani v moři, kam doteklo.

V postižených místech se nesmí lovit ryby. Území zákazu se navíc možná rozšíří a jeho konec je zatím v nedohlednu. A dopad na přírodu se teprve postupně ukáže.

Jedinou dobrou zprávou je to, že lidé z osady zavalené patnácti metry červeného bahna se dočkají nové vlastní vesnice. Na původní místo, kde žilo na 600 obyvatel, se nevrátí. V hlasování si vybrali ze tří možných lokalit, kde se budou snažit začít život často skoro z ničeho.

Následky protržení hrází nádrže u železného dolu v Brazílii | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme