Západní sankce ohrozily globální potravinovou bezpečnost, řekl Putin při telefonátu s Macronem

Ohrožení globální potravinové bezpečnosti vyvolaly především západní protiruské sankce. Ruský prezident to podle Kremlu řekl během úterního hovoru se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Putin také ujistil, že Moskva zůstává otevřena dialogu, přestože Ukrajina není připravena k vážnému jednání, informovala agentura TASS.

Moskva, Paříž (Aktualizováno: 18:30 3. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Putina s Macronem

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem | Foto: EyePress News | Zdroj: Reuters

„Západ by mohl pomoci ukončit tato zvěrstva tím, že uplatní vliv na kyjevský režim a také zastaví dodávky zbraní Ukrajině,“ citovala AFP komuniké Kremlu.

Putin schválil zavedení odvetných sankcí. Zakazují uzavírání obchodů s vybranými osobami

Číst článek

Putin za zvěrstva podle agentury Reuters označil ukrajinské ostřelování měst a obcí v Donbasu, tedy části ukrajinského území, které už od roku 2014 ovládají proruští separatisté.

Západ uvalil na Rusko sankce v reakci na útok proti Ukrajině, kterým Moskva 24. února na Putinův rozkaz rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Boje si podle odhadů vyžádaly již desítky tisíc mrtvých, včetně civilistů. Kyjev a Západ na základě množících se důkazů obviňují ruské vojáky z páchání válečných zločinů.

Rusko zvěrstva popírá a naopak viní Kyjev, kde podle Putina vládnou „nacionalisté“ a „neonacisté“, z údajné „genocidy“ ruskojazyčného obyvatelstva.

Macron naopak sdělil Putinovi, že je v souvislosti s ohrožením globální potravinové bezpečnosti ochotný spolupracovat s mezinárodními organizacemi, aby pomohl zrušit ruské embargo na vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře.

Rozhovor po měsíci

Francouzský prezident také vyzval Putina, aby umožnil evakuace z mariupolských železáren a oceláren Azovstal, které jsou obklíčené ruskými silami. Z rozsáhlého hutního komplexu se v úterý povedlo evakuovat přes sto lidí. Podle prohlášení Elysejského paláce Macron na Putina naléhal, aby si evakuovaní lidé mohli sami vybrat svou cílovou destinaci a nebyli proti své vůli odváženi do Ruska, jak se to v některých případech děje.

Evakuace civilistů z Azovstalu začala, potvrdil Zelenskyj. Ocelárny opouštějí desítky lidí

Číst článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron hovořil s ruským protějškem Vladimirem Putinem telefonicky po více než měsíci. V médiích se ale zprvu objevila jen informace, že hovor, který začal po poledni, trval dvě hodiny a deset minut.

Státníci spolu naposledy mluvili před více než měsícem, konkrétně 29. března. Osobně se Macron s Putinem setkali 7. února a ještě na začátku války se francouzský prezident velmi intenzivně angažoval v diplomatických snahách o urovnání konfliktu.

Linka mezi Elysejským palácem a Kremlem byla od začátku války využita téměř dvacetkrát. Po nálezu hromadných hrobů v ukrajinské Buči po odchodu ruských vojsk z okolí Kyjeva ale telefonáty ustaly, píše AFP.

Úterní telefonát navazuje na Macronův sobotní hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Macron v něm slíbil další vojenskou a humanitární pomoc Ukrajině

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme