‚Voják od hlavy až k patě‘ Gerasimov. Z vyšší školy tankového velení až na vrchol generálního štábu
Nejvýše postavená osoba ruské armády – generál Valerij Gerasimov byl v první frontové linii ve městě Izjum. „Není obvyklé, aby náčelník generálního štábu působil v bezprostřední blízkosti vojenských operací,“ upozornil pro iROZHLAS.cz Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenských studií Univerzity obrany v Brně. Média o víkendu spekulovala o jeho zranění, tyto informace se však zatím nepotvrdily. Co by pro Kreml znamenala jeho ztráta?
Velitel generálního štábu Valerij Gerasimov, ministr obrany Sergej Šojgu a ředitel Bezpečnostní rady Ruska Nikolaj Patrušev. Podle všeho trojice, která naplánovala válku na Ukrajině. Samozřejmě v koordinaci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Server France24 označil první dva jmenované za „tváře války“, protože jsou to právě oni, kteří se objevovali v Putinově blízkosti nejčastěji. Není to překvapivé – oba jsou v očích šéfa Kremlu „architekti“ ruského úspěchu při anexi Krymu v roce 2014. (Za to si vysloužili zápis na sankční seznam Evropské unie, po ruské invazi na Ukrajinu je na seznam zařadily také Spojené státy, pozn. red.)
Pokud někdo poslouchá přímé Putinovy rozkazy, je to Sergej Šojgu, spekulovala BBC. Ministr obrany jezdí s prezidentem na lovecké a rybářské výpravy na Sibiř a v minulosti byl považován za jeho potenciálního nástupce.
Také vazby mezi Putinem a Gerasimovem byly přátelské, přestože netráví společné dovolené. Byl to současný ruský prezident, kdo Gerasimova jmenoval do nejvyšší vojenské funkce v Rusku. „Bude pravděpodobně jeho člověkem, jeho chráněncem,“ mínil Richard Stojar z Centra bezpečnostních a vojenských studií.
‚Pravý patriot‘
Gerasimov se narodil v roce 1955 do dělnické rodiny. Vyrůstal v Kazani, městě bank na řece Volze, asi 800 kilometrů východně od Moskvy. Vystudoval zde vyšší školu tankového velení, ze které zamířil do divize Sovětské armády.
Více se blýsknul při účasti ve druhé válce v Čečensku, jež probíhala v letech 1999 až 2009. Za své působení byl odměněn: dostal na starost pořádání přehlídky ke Dni vítězství v Moskvě. Do čela generálního štábu se dostal o tři roky později v roce 2012.
Podle vojenského experta Stojara se tak jednalo o standardní kariéru. „Kariérní postup až na samotný vrchol vojenské hierarchie musel být podložen zkušenostmi a odpovídající kvalifikací i osobními velitelskými kvalitami,“ poznamenal pro iROZHLAS.cz.
Gerasimov podle něj nebyl protežovaným vojákem, který by byl na své místo dosazen. „Na druhé straně je to osoba velice blízká Putinovi nebo Šojguovi,“ uvedl Stojar. Ministr obrany o něm hrdě hlásí, že je to „voják od hlavy až k patě“.
Slova chvály na něj pěl také někdejší šéf jednotek ruské vesmírné obrany Viktor Jesin. Gerasimova charakterizoval jako „schopného generála“. „Je to přemýšlivý lídr a dobrý organizátor,“ řekl BBC. Editor Národní obrany Igor Korotčenko ho zase označil za velmi kompetentní osobu pro vysokou funkci. Gerasimov je podle něj „pravý patriot“.
S odkazem na jeho organizační schopnosti se o něm mluví jako o vynálezci ruské hybridní válečné strategie. „Gerasimovova doktrína“ vychází z jeho úvahového textu o dvoutisících slovech, který sepsal v roce 2013. Rusko má podle něj kombinovat ve válečných konfliktech klasické zbraně a zároveň nemilitární metody jako například dezinformace a kyberútoky.
Kdo tvoří Putinovy blízké kruhy? Dominují silové složky, diplomacii odložil na druhou kolej
Číst článek
Mark Galeotti, britský expert na otázky Ruska, ale oponoval, že to nemůžeme nazývat doktrínou, protože Gerasimov není válečný teoretik.
„Bohužel, jako stvoření v hororovém filmu, se tato myšlenka doktríny ‚hybridní války‘ ujala v kruzích washingtonských analytiků. Existují celé teorie, v nichž je ‚Gerasimovova doktrína‘ ústřední částí ‚teorie chaosu‘ politického válčení proti Západu,“ napsal Michael Kofman, jeden z předních amerických specialistů na ruskou armádu.
Že by byl Gerasimov významným myslitelem, pochybuje také Ruslan Puchov, ředitel Centra pro analýzy strategie a technologií v Moskvě. „Někteří (lidé) na západě se v něm snaží vidět strategického vizionáře. Ale pravdou je, že je obyčejný voják,“ řekl Financial Times.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se ovšem generál Gerasimov držel spíše v pozadí. Z jeho účasti na schůzkách Putinových nejbližších však lze usuzovat, že hrál důležitou rozhodovací roli. Jakožto šéf ozbrojených sil měl za úkol napadnout Ukrajinu a rychle dokončit práci. To se nicméně ani za dva měsíce nepodařilo.
První linie
Moskva se proto rozhodla pro zahájení druhé ofenzívy - po rychlém ústupu od Kyjeva - na východě země ve druhé polovině dubna. Ke změnám došlo také v ruském vedení: Putin jmenoval Alexandra Dvornikova šéfem pozemních sil na Ukrajině, k čemuž mu pomohly zkušenosti z městských bojů v Sýrii.
Podle ukrajinských úřadů Rusko shromažďuje síly ve městě Izjum na řece Doněck, 75 kilometrů jihovýchodně od Charkova. Moskva tam měla přemístit 13 jednotek, které představovaly zhruba 10 až 13 tisíc vojáků. Přímo na místo měl dorazit také Gerasimov. List Guardian upozorňoval nicméně na neověřitelnost těchto prohlášení.
Pokud se generál na bojišti skutečně vyskytoval, vypovídá to podle Richarda Stojara z Centra bezpečnostních a vojenských studií Univerzity obrany v Brně o mimořádné závažnosti situace. „Obzvlášť když slyšíte, že ruská strana přikládá následujícím dnům operace na východě Ukrajiny mimořádný význam,“ řekl pro iROZHLAS.cz s odkazem na blížící se Den vítězství, kdy si Rusové 9. května připomínají triumf ve druhé světové válce.
„Pravděpodobně to (Gerasimovova přítomnost na frontě, pozn. red.) znamená, že se situace pro Rusy nevyvíjí dobře,“ vysvětloval listu New York Times Jason Crow, někdejší válečný veterán, demokrat a člen Sněmovny reprezentantů USA, který je ve výboru ozbrojených sil. „Mají tisíce zabitých v akci, morálka jednotek je nízká a navíc se zdá, že se jejich ofenziva na jihu a východě zastavila,“ dodal.
Rusko se tímto způsobem podle Stojara snaží namotivovat nižší velitelské složky, které se potýkají se špatnou morálkou způsobenou neúspěšnou ruskou ofenzívou. „Aby vyvíjely vyšší iniciativu, nebo se snažily nějakým způsobem dosáhnout kýžených cílů,“ doplnil.
Zranění?
Agentura Unian v neděli uvedla, že byl Gerasimov zraněn šrapnelem do pravé nohy. K incidentu mělo dojít právě v Izjumu, kde se podle informací Kyiv Post vyskytoval od 29. dubna.
Ve městě se údajně konala schůzka vojáků na velitelském stanovišti v místní škole, když došlo k zásahu. „Rozhodnutí zničit tento objekt nebylo přijato kvůli Gerasimovovi, ale protože je to důležitý objekt operace,“ vysvětlili ukrajinští úředníci The New York Times. Zemřít mělo 200 vojáků, mezi nimi také Gerasimovova pravá ruka generál Andrej Simonov.
UPDATE - Yesterday's #Ukraine attack on the Rus. HQ in #Izium was designed to liquidate the high-value target - chief of Gen. Staff of RAF Gen. Valeriy Gerasimov. The Kremlin sent him to get a victory for the May 9 parade. Gerasimov was close to the blast but wounded. [Thread⬇️]
15:30 – 01. 05. 2022
Zda byl v době zásahu v budově i Gerasimov, není jasné. List New York Times upozorňuje na to, že náčelník generálního štábu byl během útoku v sobotu večer pravděpodobně už v Rusku. Což mají potvrzovat zprávy, které přinesl server Moscow Times. Ten cituje ruské vojenské blogery známé jako Conflict Intelligence Team (CIT), kteří uvedli, že dvě letadla Tu-154 ruského ministerstva obrany a Národní gardy přiletěla v sobotu na letiště Belgorod poblíž ukrajinských hranic.
V neděli pak napsali, že dva transportní vrtulníky Mi-8 a tři útočné vrtulníky Ka-52 dorazily za přísných bezpečnostních opatření. „Zdroj potvrdil, že to byl Gerasimov, kdo přiletěl. Do letadla nastoupil sám, živý a zdravý,“ uvedl na twitteru zakladatel CIT Ruslan Leviev.