Britové se potýkají s nedostatkem zeleniny. Obchody omezují množství, které si mohou zákazníci koupit
Zatímco v českých obchodech je zelenina možná drahá, britské supermarkety se potýkají s jejím nedostatkem. Chybí především rajčata. Může za to nejen energetická krize, ale i změna klimatu. Dva velké obchodní řetězce Asda a Morrisons od úterý omezují množství zeleniny, které si zákazníci mohou koupit.
Každý zákazník si nemůže, ať už v e-shopu, nebo v kamenném obchodě, koupit víc než tři balíčky, které obsahují zhruba čtvrt kilo zeleniny. V mnohých obchodech zelenina ale prakticky vůbec není. Už několik dní je internet plný snímků prázdných regálů, které byly dříve plné zeleniny.
Opatření zatím zavedly dva diskonty, další supermarkety k nim ale nejspíš také přistoupí. V obchodech nejvíce chybí rajčata. Unie zemědělců říká, že jejich produkce je nejnižší od roku 1985, což byl rok, kdy začali tato data sbírat.
Stejná omezení jako pro rajčata, platí i pro papriky, okurky, hlávkový salát, brokolici, květák nebo maliny.
Britové si na nedostatek zboží začínají zvykat. Takto prázdné regály byly v zemi na začátku covidové pandemie. Poté chyběl například také benzin.
Důvodem momentální nedostatku je souběh několika příčin. Domácí produkci zeleniny, zejména rajčat, postihla energetická krize. Ceny energií rostou a pěstitelé mají problémy s vytápěním skleníků, ve kterých musí udržovat teplotu asi 20 °C, což stojí spoustu peněz. Mnoho z nich proto výsadbu omezilo, nebo odložilo.
Vstupuje do toho i Brexit, po kterém v Británii chybí sezónní pracovníci ze zemí EU, například z Rumunska, Bulharska nebo i z Česka.
Promluvila do toho i klimatická krize a výkyvy počasí v zemích, které do Británie rajčata dováží. To jsou země jako Maroko nebo jih Španělska, kde bylo zprvu teplo, poté ale mrzlo a proto ta zelenina není.
Britové očekávají, že přerušení dodávek potrvá měsíce a není to pro ně žádná legrace, protože rajská jablka opravdu milují. Podle statistik jich sní každý Brit za měsíc zhruba tři čtvrtě kila.