V Mosulu se schyluje k poslední bitvě. Bojovníci IS se opevňují v mešitě, kde vše začalo
Ozbrojenci Islámského státu se opevňují v mešitě Núrí v centru Mosulu. Podle místních obyvatel zabarikádovali přístupové ulice. V obklíčeném centru města se připravují na poslední bitvu s iráckými silami. Právě z kazatelny této mešity vyhlásil Abú Bakr Baghdádí v červenci 2014 takzvaný chalífát. Od té doby vlaje na historické mešitě černý prapor Islámského státu.
Džihádisté se brání ve své poslední enklávě Mosulu. Zbývá jim jen historické centrum města a několik přilehlých čtvrtí. Podle iráckých sil jsou tamní civilisté v akutním ohrožení. "Ozbrojenci Islámského státu naženou ženy a děti do jednoho domu, kolem něj pak umístí výbušniny a čekají, až budeme oblast ostřelovat. Chtějí, aby naše operace měla co nejvíce civilních obětí," popisuje velitel iráckých speciálních jednotek Faláh Wabdán. V Islámským státem ovládaných čtvrtích přežívá podle OSN v katastrofálních podmínkách ještě asi 200 tisíc lidí.
Útěky v dešti a se zavřenýma očima. Sedm rodin, které utekly z Mosulu, popisuje svůj osud
Číst článek
Na severu Iráku irácké šíitské milice dorazily k hranicím se Sýrií. Pomalu vytlačují ozbrojence Islámského státu z pohraniční oblasti. Někteří velitelé iráckých milic dokonce plánují překročit hranice do Sýrie. Pro Asadovu vládu by tak vznikl životně důležitý koridor přes Irák do Íránu. Tomu chtějí zabránit syrští Kurdové podporovaní Spojenými státy.
Prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání vyjádřil nad postupem šíitských milic znepokojení. Syrští a iráčtí Kurdové tak mají podobné obavy. Šíitští velitelé jsou ale odhodlaní k dalšímu postupu.
"Jakmile se zmocníme tohoto území, budeme mít de facto pod kontrolou hranice se Sýrií. Před námi je jedna ze strategických vesnic pohraničí, proto ji nepřítel urputně brání. Pro nás je ale její dobytí jen otázkou času," plánuje Karím, polní velitel iráckých šíitských milic. V oblasti se údajně skrývá i vůdce Islámského státu Abú Bakr Baghdádí.