V Maďarsku chtějí odebírat státní vyznamenání vybraným laureátům
Státní řády a vyznamenání by neměly být na doživotí. Pokud nositel řádu začne „zlobit“, vyznamenání by se mu prostě mělo sebrat. S takovou myšlenkou přišel maďarský prezident Pál Schmitt. A už také pověřil vládu, aby tuto možnost prověřila.
Prezident svůj záměr vysvětlil tím, že mu leží na srdci „ústavní hodnoty Maďarska a maďarského národa“. Důvod k těmto jeho úvahám mu dal slavný maďarský spisovatel Akos Kertész, který koncem srpna v jednom interview pro maďarské noviny ve Spojených státech řekl, že „Maďaři mají geneticky zakódované sklony odmítat zodpovědnost za své činy“. Spisovatel to uvedl v souvislosti s holocaustem, se kterým se Maďarsko podle Kertésze dosud nevyrovnalo, respektive se dosud nevyrovnalo se svou účastí na holocaustu.
Pavel Polák ze zahraniční redakce mluví o úvahách o odebírání maďarských státních vyznamenání v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
„Ani v nejmenším necítí výčitky za nejzávažnější historické zločiny, přesouvají odpovědnost na druhé a vždy obviňují ostatní. Nejsou schopni a nechtějí se poučit,“ řekl novinám Akos Kertész.
Prezident Schmitt se už proti této kritice ohradil. Bylo by zvláštní, kdyby byl jediným naštvaným představitelem Maďarska. Kertészova slova jsou velmi ostrá a přísná. A pobouřila mnoho maďarských politiků, což opravdu není překvapivé.
Vláda premiéra Viktora Orbána si velmi hledí „maďarského národa“, „maďarské vlasti a její historie“, velmi ráda hraje na nacionální struny. Tudíž pro Kertezsovu kritiku nemá mnoho pochopení. A vzhledem k tomu, že Kertész je nositelem nejvyššího státního vyznamenání – Kossuthovy ceny – a mnoha dalších řádů, tak se ozývá volání po tom, aby mu je sebrali, protože si je prostě nezaslouží.
Podle prezidenta Schmitta tím přímo porušuje Ústavu. Proto dal vládě za úkol prozkoumat, zda by bylo možné spisovateli ocenění odejmout.
Soudě podle množství rozezlených reakcí je evidentní, že Kertész dloubl do citlivého místa, kterým je vyrovnání se s vlastní minulostí, zvlášť když je to minulost násilná. To nebývá lehké. Je snazší a určitě i příjemnější věřit oslavným mýtům, než se rýpat ve vlastních chybách.