Podle předsedkyně Nobelova výboru Berity Reissové-Andersenové laureáti „podporovali právo na kritiku moci a ochranu základních práv občanů“ a mají podobné cíle i způsob aktivity.
Laureáty Chalupeckého ceny se stalo pět umělců a umělkyň. Pořadatelé ceny pro mladé výtvarné umělce již několik let především na základě iniciativy umělců přestali vyhlašovat jediného vítěze.
V pražském Národním divadle u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii byly uděleny Ceny Paměti národa Ludmile Váchalové, Jitce Malíkové, Antonu Tomíkovi, Rudolfu Dobiášovi a Jiřímu Bradymu. Tentokrát ale neobdrželi laureáti plastiku, ale dar dle jejich přání a výběru.
Ve Švédsku a Norsku dnes slavnostně předají letošní Nobelovy ceny. Výbor už od roku 1901 vybírá laureáty, jejichž práce výrazně přispěla společnosti. Kromě vědeckých disciplín jako chemie, fyzika, lékařství a ekonomie se předává i cena za literaturu a mír.
Vítězové letošní Nobelovy ceny za mír možná budou v budoucnu pracovat spolu. Aktivista Kailash Satyarthi i Malalaj Júsufzaiová bojují proti zotročování dětí a za jejich právo na vzdělání.
Ve Stockholmu dnes začíná takzvaný Nobelův týden. Akademici postupně oznámí, kdo dostane ceny z nadace slavného švédského vědce. Ve Stockholmu dnes udělí Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Držitele vybírá Nobelovo shromáždění na stockholmské lékařské univerzitě Karolinska Institutet.
Nobelova cena za mír je tradičně poslední zveřejňovanou cenou. Jméno posledního laureáta bude vyhlášeno hodinu před polednem. Podle vyjádření předsedy pětičlenné norské komise to má být ‚zajímavá a velmi významná cena‘.
Státní řády a vyznamenání by neměly být na doživotí. Pokud nositel řádu začne „zlobit“, vyznamenání by se mu prostě mělo sebrat. S takovou myšlenkou přišel maďarský prezident Pál Schmitt. A už také pověřil vládu, aby tuto možnost prověřila.