V Gaze zemřelo po izraelském zásahu školy deset Palestinců. Jde o druhý podobný útok tento týden

Nejméně 15 Palestinců v sobotu zemřelo při izraelském leteckém úderu na školu ve městě Gaza. Podle agentury Reuters o tom informovalo palestinské teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael v Pásmu Gazy od loňského října vede válku. Hamás tvrdí, že v budově školy byli vysídlení Palestinci, kteří utekli před boji a před izraelským bombardováním.

Aktualizováno Gaza (Aktualizováno: 20:50 3. 8. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci se evakuují z Chán Júnisu

V Pásmu Gazy není žádná bezpečná humanitární zóna, ačkoliv izraelská armáda tak některé oblasti u pobřeží nazývá (ilustrační foto) | Foto: Hatem Khaled | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel (ToI) uvedla, že budovu bývalé školy používali ozbrojenci Hamásu. Jde o druhý úder na školní objekt v Gaze během tří dnů.

‚Tvrdá odplata.‘ Izrael podle Netanjahu zasadil zdrcující rány spojencům Íránu, smrt Haníji nezmínil

Číst článek

Podle izraelské armády i tuto budovu bývalé školy používal Hamás k výrobě a skladování zbraní a k plánování útoků proti izraelské armádě v Gaze. Podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy, které má pod kontrolou Hamás, budova sloužila jako útočiště palestinským civilistům, kteří utekli před izraelským bombardováním.

Hamás tvrzení Izraele, že využívá civilní objekty jako školy či nemocnice k vojenským účelům, opakovaně odmítá.

Izraelská armáda také ve čtvrtek zasáhla jinou školu na východním předměstí Gazy, v níž se podle ní shromáždila skupina členů Hamásu. Podle palestinských záchranářů při úderu zemřelo nejméně 15 lidí a další tři desítky osob byly zraněny.

Jiné izraelské údery během soboty zabily šest lidí v domě v oblasti Rafáhu na jihu pásma a další dva ve městě Gaza, uvedly zdravotnické úřady v Gaze. Izraelská armáda oznámila, že v Rafáhu i na jiných místech palestinského území její síly zasáhly ozbrojence a zničily infrastrukturu Hamásu.

V Pásmu Gazy není žádná bezpečná humanitární zóna, ačkoliv izraelská armáda tak některé oblasti, zejména u pobřeží, nazývá. I v nich ale provádí letecké útoky proti ozbrojencům Hamásu a v předchozích týdnech vyzývala palestinské civilisty k evakuacím z těchto oblastí.

23:03

‚Udivuje mě, že v Gaze ještě není epidemie.‘ Mezi válečnými uprchlíky se může šířit cholera i obrna

Číst článek

Velká část z asi 1,9 milionu vysídlených Palestinců se přemisťovala od října několikrát. Utíkají ale většinou už jen do míst zničených bombardováním, která jsou plná sutin a odpadků a kde nemají dost pitné vody ani jídla či zdravotní péči.

Válku vyvolal bezprecedentní útok Hamásu z loňského 7. října, při němž palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších zhruba 250 osob odvlekli na území Pásma Gazy jako rukojmí. Přes stovku z nich Hamás propustil na konci listopadu během dosud jediného příměří, které trvalo jen týden.

Kolem 115 izraelských rukojmích je už téměř deset měsíců v Pásmu Gazy stále zadržováno, zhruba třetina z nich je však podle izraelských úřadů po smrti.

Rozsáhlá izraelská vojenská ofenziva si podle dnešní bilance ministerstva zdravotnictví v Gaze, ovládaného Hamásem, vyžádala od října životy nejméně 39 550 Palestinců, přes 91 000 dalších bylo od začátku bojů zraněno.

Válka také proměnila velkou část hustě zastavěného území v trosky a způsobila rozsáhlou humanitární krizi mezi 2,3 milionu obyvatel tohoto izolovaného pobřežního pásu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme