Turecko by mohlo vojensky zakročit proti Izraeli, řekl Erdogan. ‚Jde cestou Husajna,‘ reagoval Tel Aviv

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli řekl, že jeho země by mohla vojensky zakročit proti Izraeli, podobně jako to v minulosti učinila v jiných oblastech. Nespecifikoval však, o jaký zásah by se mělo jednat, informovala agentura Reuters. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v reakci Erdogana přirovnal k někdejšímu iráckému diktátorovi Saddámovi Husajnovi a později také apeloval na státy NATO, aby Turecko vyloučili z této aliance.

Ankara/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Tayyip Erdogan během tiskové konference s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem (není vidět) v prezidentském paláci v Ankaře, 13. května 2024

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli řekl, že jeho země by mohla vojensky zakročit proti Izraeli, podobně jako to v minulosti učinila v jiných oblastech | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

„Ve světle hrozeb tureckého prezidenta Erdogana stran napadení Izraele a jeho nebezpečné rétoriky, dal ministr zahraničí Jisrael Kac pokyny diplomatům, aby urychleně jednali se všemi členy NATO, vyzvali je k odsouzení Turecka a žádali jeho vyloučení z regionální aliance,“ uvedlo podle Reuters izraelské ministerstvo zahraničí.

Kac se takto vyjádřil už před dvěma týdny, když Erdogan na summitu NATO ve Washingtonu novinářům řekl, že aliance by neměla pokračovat v partnerství s Izraelem, dokud v Palestině nebude mír. Kac v reakci na síti X napsal, že Turecko by vzhledem k podpoře teroristického hnutí Hamás nemělo být v NATO.

Podobně se vyjádřil v neděli na sociální síti X krajně pravicový nizozemský politik Geert Wilders, podle něhož by Turecko mělo být kvůli posledním Erdoganovým výrokům stran Izraele z NATO vyloučeno. „Islamofašista Erdogan hrozí napadením Izraele. Ten chlap je úplný blázen. Turecko by mělo být vyloučeno z NATO,“ napsal Wilders, jehož strana loni vyhrála parlamentní volby.

Na straně Hamásu

Turecký prezident je hlasitým kritikem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy a jeho vláda v této válce, jež začala loni v říjnu útokem Hamásu na Izrael, stojí na straně Hamásu, který nepovažuje za teroristickou organizaci, jako to činí Izrael, Spojené státy či Evropská unie.

Erdogan už v listopadu označil izraelské operace v Gaze za genocidu, Izrael za teroristický stát a Hamás naopak za skupinu bojovníků za svobodu, kteří brání svou zemi.

Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Erdogan už několikrát přirovnal k někdejšímu nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. „Netanjahu dosáhl takové úrovně, kterou by mu stran genocidních metod Hitler záviděl. Hovoříme o Izraeli, který cílí na sanitky i místa, kde se rozdělují potraviny, a ostřeluje také humanitární konvoje,“ řekl například Erdogan letos v květnu.

Nejnovější vyjádření na adresu Izraele pronesl turecký prezident na setkání své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v provincii Rize na severovýchodě Turecka v projevu, v němž vyzdvihoval turecký obranný průmysl.

Turecko na protest proti situaci v Gaze zastavilo obchod s Izraelem. Nařízení se týká veškerého zboží

Číst článek

„Musíme být velmi silní, aby Izrael nemohl dělat tyhle neuvěřitelné věci Palestině,“ řekl Erdogan. „Tak, jako jsme vstoupili do (Náhorního) Karabachu, jako jsme vstoupili do Libye, bychom mohli něco podobného udělat jim,“ uvedl.

Podle Reuters zřejmě prezident odkazoval na kroky Turecka z minulosti. V roce 2020 země poslala vojáky do Libye, aby podpořila tamní vládu uznávanou Organizací spojených národů. Přímé zapojení do konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach Ankara odmítala, loni ale deklarovala, že poskytuje Ázerbájdžánu širokou podporu včetně vojenského výcviku.

„Erdogan jde cestou Saddáma Husajna a vyhrožuje útokem na Izrael,“ reagoval na slova tureckého prezidenta šéf izraelské diplomacie. „Měl by si ale vzpomenout, co se tam stalo a jak to skončilo,“ dodal Kac na sociální síti X.

Husajnův režim se zhroutil v roce 2003 poté, co během tří týdnů koalice vedená Spojenými státy dobyla Bagdád. Saddáma zadrželi američtí vojáci týž rok v prosinci, v roce 2006 byl iráckým tribunálem v Bagdádu odsouzen k trestu smrti a popraven.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme