V Číně hrozí poprava Britovi odsouzenému za pašování drog
Britskému občanovi Akmalu Shaikhovi hrozí v Číně poprava. Čínský nejvyšší lidový soud zamítl jeho žádost o odvolání. Pokud se poprava uskuteční, stane se Shaikh prvním občanem dnešní Evropské unie, popraveným v Číně za posledních 50 let.
Padesátník Akmal Shaikh pochází z Londýna. Má ženu a tři děti. Čínské úřady ho zatkly v září roku 2007 v Urumči v severozápadní Číně a obvinily z pašování drog. Podle úřadů měl u sebe čtyři kilogramy heroinu, Shaikh ale tvrdí, že o tom vůbec nevěděl a že zavazadlo nebylo jeho.
Případ britského občana Akmala Shaikha sleduje i londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.
Jeho případem se zabývá humanitární organizace Reprieve, která sleduje spravedlivost soudních procesů. Zdůrazňuje, že Shaikh je postižený, má prý bipolární poruchu, které se dříve říkalo maniodepresivní psychóza.
Shaikh také podle aktivistů od začátku říká, že do Číny odjel proto, aby se tam stal popovou hvězdou, i když na veřejnosti nikdy nezpíval. Zavazadlo s heroinem mu podle organizace Reprieve dal člověk, který ho poměrně snadno zmanipuloval, slíbil mu prý, že mu pomůže nahrát vlastní píseň.
Britské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že poprava se má uskutečnit 29. prosince. Organizace Reprieve vyzvala britského premiéra Gordona Browna, aby o Shaikhově případu promluvil přímo s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem.