Podíl mladých Britů, kteří pravidelně sledují televizní vysílání, loni poprvé klesl pod 50 procent. Daří se naopak rozhlasu a videoobsahu na sociálních sítích YouTube a TikTok.
„V porovnání s eurozónou je na tom Británie velmi špatně. A to nejen nejnižší třída, chudoba se začíná propisovat i do třídy střední,“ říká historička Johana Klusek.
Britský parlament novelu zákona přijal vloni v prosinci. Otevírá se tak možnost hlasovat dalším třem milionům Britů, celkově jich v zahraničí žije více než třináct milionů.
Zřejmě nejvýraznější zlom středeční večer přinesl pro opoziční labouristy, kteří neuspěli ve snaze donutit vládu k vyjednávání o svých návrzích pro budoucí vztahy mezi Británií a EU.
Bez zákona, který ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman, by se Britové v případě brexitu bez dohody ocitli v Česku ve stejném postavení jako cizinci ze zemí mimo Evropskou unii.
Britové podle španělských médií na členy ochranky baru zaútočili poté, co se muži pokusili ukončit jejich vzájemnou potyčku. Jednou z obětí byl Čech, uvedla média.
Do Staré Boleslavi u Prahy dorazila v sobotu kolem 14. hodiny první část konvoje americké a britské armády, který se přesouvá z Německa do Polska. V Jaselských kasárnách v Boleslavi vojáci stráví noc a v neděli ráno budou pokračovat na hraniční přechod v Náchodě. V Polsku by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.
Rok 2015 už není nejteplejším v zaznamenané historii. Ten loňský ho totiž překonal. Vyplývá to z dlouhodobých měření amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a britského Meteorologického úřadu. Nejspíše jsme tak prožili dva nejteplejší roky v historii měření.
Imigrační policie na Novém Zélandu eviduje prudký nárůst žádostí o trvalý pobyt a o udělení občanství. Převažují žadatelé z Velké Británie, kde voliči v referendu nedávno hlasovali pro odchod z Evropské unie. Potvrzují se tak úvahy, že se brexit projeví také odchodem samotných Britů ze země.
Dlouhá léta ležel zapomenutý a nedokončený na polici v archivu Imperiálního válečného muzea. Dnes přichází do britské distribuce vzácný a mimořádně působivý film o zvěrstvech páchaných nacisty v koncentračních táborech. Digitálně zrestaurovaný snímek, na kterém se podílel i slavný režisér Alfred Hitchcock, natočili na sklonku války britští filmaři. Spojenecké velení chtělo, aby drastické záběry o ukrutnostech, které se děly kolem nich, viděli němečtí civilisté a váleční zajatci. K tomu ale nakonec vůbec nedošlo.
Až 100 milionů liber, v přepočtu 3,75 miliardy korun, prosází Britové na nadcházející parlamentní volby. Tak enormní zájem sázkařů poutá hlasování, které přitom experti považují za jedno z nejméně předvídatelných v moderní historii. Sázet lze na celkové výsledky, složení nové vlády i na osud stranických lídrů.
Čtyři z pěti Britů prý neumějí správně připravit šálek čaje. K tomuto překvapivému závěru dospěli vědci z londýnské University College. Podle autorů studie se Britové tváří, že o přípravě čaje vědí všechno. Přitom jim ale prý unikají základní skutečnosti.
Britská armáda definitivně ukončila bojové operace v Afghánistánu, svou poslední základnu předala Afgháncům. V zemi zůstane jen několik stovek vojáků, kteří by ale neměli plnit žádné bojové mise. Svá vojska teď z Afghánistánu stahují i další země.
Do Česka míří britská obchodní mise. Historicky největší počet byznysmenů, který kdy přijel z Británie na zdejší trh, chce dojednat lukrativní obchody. Firmy se dnes sejdou v Brně a mají zájem spolupracovat zejména v energetice, dopravní infrastruktuře a zdravotnictví. Oslovit chtějí malé a střední české podniky.
Lovci výhodných koupí dnes vyrazili do obchodů po celém Spojeném království. Velká nákupní střediska, která otevírala už po půlnoci, čelila návalu zákazníků. Na ostatní stály fronty už v 6 hodin ráno. Davy lidí lákaly do obchodů přibližně poloviční ceny.
Místo posledního odpočinku najdou po 69 letech ostatky pěti britských letců, kteří bombardovali Škodovy závody v Plzni. Nedaleko německého Frankfurtu našli jejich sestřelený letoun amatérští badatelé, o události informoval britský list Daily Telegraph.
Kampaň pražského magistrátu v Londýně zvýšila zájem Britů o české hlavní město. Na stránkách webového portálu se od května do července zvedl počet návštěvníků z loňských 4 tisíc na 41 tisíc. Hotely v hlavním městě ale žádný nárůst turistů z Velké Británie nehlásí.
Prahu jako jedno z nejlepších míst k emigraci vidí Britové, které oslovil tamní list The Telegraf. Žebříček destinací vhodných k případnému přesídlení vede polská metropole, následovaná kambodžskou a thajskou. Hned poté by dotázaní obyvatelé ostrovního království zamířili do hlavního města České republiky, které je prý krásné, ne příliš vzdálené a má nejlepší pivo na světě.
Pražský obvodní soud dnes rozhodl o výši odškodného pro zraněného britského turistu. Před sedmi lety na něj na Staroměstském náměstí v Praze spadl vánoční strom. Soud přiznal Malcolmu Tuffinovi nárok v plné požadované výši.
Případ zříceného vánočního stromu na Stroměstském náměstí znovu řeší soud. Britský turista požaduje za svá zranění před sedmi lety odškodné po magistrátu i po firmě, která tehdy vánoční trhy pořádala.
Britská koaliční vláda, která poněkud překvapivě vzešla z výsledků květnových parlamentních voleb, je přesně sto dnů u moci. Končí jí tedy obvyklá doba hájení. Hlavním cílem vlády premiéra Davida Camerona v uplynulých třech měsících bylo snížit rekordní deficit britských veřejných financí.
Brit Peter Moore je po dvou a půl letech na svobodě. V květnu 2007 ho i s ochrankou v Iráku unesla skupina mužů hlásících se k málo známé odbojové skupině. Podle britského ministra Davida Milibanda je Moore jediný z pěti unesených mužů, který byl živý propuštěn na svobodu.
Britskému občanovi Akmalu Shaikhovi hrozí v Číně poprava. Čínský nejvyšší lidový soud zamítl jeho žádost o odvolání. Pokud se poprava uskuteční, stane se Shaikh prvním občanem dnešní Evropské unie, popraveným v Číně za posledních 50 let.