Americké úřady selhaly před útokem na Kapitol. I přes varování podcenily riziko, dokládá nová zpráva
Americký Federální úřad pro vyšetřování a další americké vládní agentury selhaly při vyhodnocování hrozby násilí před útokem na Kapitol v lednu 2021, uvádí nová zpráva demokratů ze senátního výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti.
Nepokoje ve washingtonském Kapitolu, sídle Kongresu, vypukly 6. ledna 2021 ve chvíli, kdy tam začínala společná schůze obou kongresových komor, které měly potvrdit výsledky prezidentských voleb z listopadu 2020.
S cílem zabránit zákonodárcům v potvrzení volebního vítězství demokrata Joea Bidena tehdy na místo vtrhl dav stoupenců končícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
Ten krátce předtím nedaleko Kapitolu promluvil ke svým voličům, přičemž bez důkazů tvrdil, že hlasování provázely rozsáhlé volební podvody, a vyzýval viceprezidenta Mikea Pence, aby zvrátil potvrzení výsledků.
Nová zpráva
V úterý vydaná zpráva čítající 105 stran uvádí, že Federální úřad pro vyšetřování a americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti riziko násilí zlehčovaly a nepřipravily se adekvátně na události, které následovaly.
Americké tajné služby věděly o Prigožinově záměru dopředu, přesné načasování bylo podle nich nejasné
Číst článek
Zpráva senátních demokratů zároveň kritizuje nedostatečné informování policie o riziku nepokojů. Republikánští členové výboru na žádost agentury Reuters o komentář dosud nereagovali.
„Na zásadní úrovni se agenturám nepodařilo splnit své poslání a propojit veřejné a neveřejné informace, které obdržely,“ uvádí se ve zprávě.
Zástupci Federálního úřadu pro vyšetřování a amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti podle zprávy zároveň formálně neposkytli „pokyny svým partnerům v oblasti vymáhání práva s dostatečnou naléhavostí a varováním, aby se tito partneři mohli připravit na násilí, ke kterému nakonec došlo“.
Následně se podle zprávy tyto úřady vzájemně obviňovaly z toho, že nedokázaly zabránit útoku na Kapitol, při němž bylo zraněno více než 140 policistů a několik lidí zemřelo. Od té doby se podařilo odsoudit stovky účastníků nepokojů, přičemž některým z nich byly vyměřeny dlouhé tresty odnětí svobody.
Ignorované varování
Federální úřad pro vyšetřování podle zprávy obdržel varovné informace, například o extremistických projevech na internetu, ať už od veřejnosti nebo od svých zástupců v terénu.
Jedním z příkladů, na které zpráva upozorňuje, je příspěvek na sociální síti Parler, který byl zveřejněn čtyři dny před nepokoji a který byl namířen proti Federálnímu úřadu pro vyšetřování. „Nebuďte překvapeni, když obsadíme budovu Kapitolu,“ stálo v něm. Na možný násilný útok podle zprávy odkazovala i řada dalších příspěvků.
Americká prokuratura zveřejnila žalobu na Trumpa. Utajované dokumenty skladoval třeba i na záchodě
Číst článek
Dokument obsahuje také dosud neznámé varování od zástupců Federálního úřadu pro vyšetřování v New Orleans, které bylo vydáno 5. ledna 2021. Uvádělo se v něm, že někteří lidé, kteří se následujícího dne chystali zúčastnit protestu ve Washingtonu, budou ozbrojeni.
Demokratický senátor a předseda výboru, jenž vydal příslušnou zprávu, Gary Peters, uvedl, že je „šokující, že útok byl plánován přímo před očima a na sociálních sítích“, a přesto se zdá, že americké zpravodajské služby tomu nevěnovaly pozornost.
Mluvčí Federálního úřadu pro vyšetřování v prohlášení uvedl, že se úřad „neustále snaží učit a vyhodnocovat, co lze udělat lépe nebo jinak, což zejména platí s ohledem na útok na Kapitol“. Dodal, že Federální úřad pro vyšetřování po útoku centralizoval tok informací, aby zajistil včasné oznámení o hrozbách všem pobočkám v terénu.
Mluvčí amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti sdělil deníku The Washington Post, že úřad provádí „komplexní organizační revizi“, na jejímž základě budou brzy vypracována doporučení.