Téměř půl milionu lidí bez elektřiny, tisíce zrušených letů. USA zasáhly extrémní mrazy a sněhové bouře
Těsně před Vánoci zasáhla Spojené státy jedna z nejhorších vln mrazů a vydatného sněžení. Varování před zimním počasím bylo vydáno pro rozsáhlé oblasti, v nichž žije více než 200 milionů lidí. V celých USA bylo v pátek zrušeno přes 4600 letů, informovala agentura AP. Přívalu sněhu čelí i Kanada.
Desítky milionů Američanů se musí vypořádat s mrazivými teplotami, sněhovými bouřemi či výpadky elektrického proudu. Ruší také sváteční setkání. Zimní bouře, která zemi zasáhla, je podle meteorologů svým rozsahem téměř bezprecedentní.
Nejchladnější noc letošní zimy. Na řadě míst na Šumavě klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia
Číst článek
Nějakému druhu výstrahy před zimním počasím je podle AP vystaveno zhruba 60 procent obyvatel Spojených států amerických, podle Národní meteorologické služby jde o 200 milionů lidí.
Například v Denveru ve státě Colorado klesly teploty při průchodu studené fronty během 24 hodin o zhruba 40 stupňů. Ve státech Kansas a Oklahoma podle místních médií do pátku přišlo o život pět lidí při dopravních nehodách, k nimž zjevně přispělo nynější počasí.
Podle agentury AFP už v Severní Americe padlo několik teplotních rekordů, když bylo na západě Kanady naměřeno minus 53 stupňů, v americkém státě Minnesota minus 38 stupňů, v texaském Dallasu na jihu Spojených států minus 13 a v Houstonu minus osm stupňů.
Ve státech Montana, Jižní Dakota a Wyoming už byly naměřeny hodnoty kolem minus 45 stupňů Celsia.
Rušení letů
Podle webu PowerOutage.us bylo v pátek jenom ve státě Texas bez elektřiny přes 80.000 odběratelů z více než 12 milionů. V celých USA bylo takto postiženo více než 1,4 milionu domácností a firem.
Během dne už bylo ve spojených státech zrušeno více než 4600 vnitrostátních a mezinárodních letů, vyplývá z informací serveru FlightAware. Chaos postihl leteckou dopravu právě v době, kdy se lidé potřebují dostat domů na svátky.
V Kanadě společnost WestJet od pátečních 9.00 místního času zrušila všechny přílety a odlety na torontském Pearsonově mezinárodním letišti.
Meteorologové očekávají, že u Velkých jezer na pomezí Spojených států a Kanady se vytvoří takzvaná „bombová cyklóna“, kdy velmi prudký pokles atmosférického tlaku způsobí silnou bouři. To vytvoří podmínky pro bouře doprovázené silným větrem a sněžením.
Za útok na Kapitol mohl tehdejší prezident Donald Trump, popisuje výbor Kongresu na 845 stranách
Číst článek
Chladné počasí ve Spojených státech také zvýšilo zájem o ubytovny pro lidi bez domova. Například v Detroitu byly některé už ve čtvrtek naplněné. „Nikoho neposíláme zpět do té zimy,“ řekla deníku Detroit News mluvčí útulku pro rodiny COTS Aisha Morrellová-Fergusonová.
Pro Buffalo ve státě New York meteorologové předpovídají sněhovou bouři, jaká se vyskytne jednou za generaci, provázenou nárazovým větrem o rychlosti až 105 kilometrů za hodinu. Hrozí proto rozsáhlé výpadky proudu.
Starosta města Byron Brown vyzval obyvatele, aby neopouštěli domovy a hokejová NHL odložila utkání mezi domácími Sabres proti týmu Tampa Bay Lightning. Během víkendu by v oblasti mohlo napadnout 0,6 až 1,2 metru sněhu, uvedl podle AP meteorolog Národní meteorologické služby Richard Otto.
Ve Vermontu, dalším státě na severovýchodě USA, je situace tak špatná, že tu přerušil provoz vlakový dopravce Amtrak. Předčasně se zavřely některé regionální úřady.
Z pobřeží státu Maine byl v pátek ráno místního času hlášen vítr dosahující v nárazech rychlosti 113 kilometrů za hodinu. Na Mount Washingtonu, nejvyšší hoře amerického Severovýchodu, ve státě New Hampshire foukal vítr o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu.
Stejně rychle, jak mrazivá vlna do Spojených států přišla, by zase mohla odeznít. V některých oblastech na severozápadě mají teploty brzy opět stoupnout. Na mnoha místech má být podle Národní meteorologické služby už o víkendu opět o 20 až 30 stupňů tepleji.