Ukrajinská policie zastavila další kybernetický útok. Stopy vedou do Ruska, tvrdí ministr vnitra

Ukrajinská kybernetická policie spolu s experty tajné policie SBU v úterý zabránili druhé etapě počítačového útoku na Ukrajinu. Na Facebooku to v noci na středu oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Odborníci se stále snaží odhalit, kdo byl za předchozím útokem, který minulý týden začal napadením počítačů ukrajinských firem a institucí, než se rozšířil po celém světě.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci se stále snaží odhalit, kdo byl za předchozím útokem, který minulý týden začal napadením počítačů ukrajinských firem a institucí.

Odborníci se stále snaží odhalit, kdo byl za předchozím útokem, který minulý týden začal napadením počítačů ukrajinských firem a institucí. | Zdroj: Reuters

Druhý útok byl podle Avakova odstartován v úterý ve 13.40 kyjevského času (12.40 SELČ) a měl vyvrcholit v 16.00.

„Kybernetická policie do 15.00 zablokovala rozesílání a aktivaci viru ze serverů informačního systému M.E.Doc. Útok byl zastaven. Servery byly zajištěny společně se stopami aktivity kybernetických zločinců se zjevnými zdroji z Ruské federace," napsal Avakov.

Dodal, že kybernetická policie uživatelům důrazně doporučuje změnit hesla a digitální podpisy.

Kybernetický útok. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Šéf ukrajinské kybernetické policie Serhij Demyďuk už v úterý večer oznámil, že policie zabavila servery kyjevské softwarové firmě MEDoc, která je podezřelá z šíření škodlivého programu před týdnem v úterý. Neřekl ale, že se tak stalo po zabránění dalšímu útoku, jak o něm v noci na středu informoval ministr vnitra.

Podle policistů hackeři na aktualizační server ukrajinské firmy umístili škodlivý malware, který se pak s novou verzí softwaru dostal do počítačů po celém světě. Šlo o takzvaný ransomware, který uzamkne napadené zařízení a za odblokování přístupu k souborům požaduje výkupné.

Nejvíce byly zasaženy ukrajinské banky a podniky, ale následně se škodlivý program rozšířil po celém světě. Firma MEDoc jakoukoli odpovědnost za šíření škodlivého softwaru odmítla.

Ukrajinští činitelé hned po prvním útoku minulý týden obvinili Rusko, že stojí v pozadí tohoto kybernetického zločinu. Moskva to rázně odmítla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme