Žaloba Ukrajiny na Rusko v souvislosti s Krymem je částečně přípustná, rozhodl soud ve Štrasburku
Za částečně přípustnou ve čtvrtek Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku označil žalobu Ukrajiny vůči Rusku kvůli porušování lidských práv na anektovaném Krymu. Kyjev Moskvu viní z toho, že mezi únorem 2014 a srpnem 2015 opakovaně porušila Evropskou úmluvu o lidských právech, píše agentura AFP. Po čtvrtečním rozhodnutí bude k pozdějšímu datu následovat rozsudek, uvedl soud v tiskové zprávě.
„Při rozhodování jsme vzali v potaz obzvlášť velikost a sílu zvýšené přítomnosti ruské armády na Krymu od ledna do března 2014,“ píše se v rozhodnutí.
Anektovaný Krym má stovky nakažených i mrtvé, ruská správa ale data tají, říká ukrajinský velvyslanec
Číst článek
Ukrajinská vláda podle soudu poskytla detailní a konkrétní informace k případu, podpořené dostatečnými důkazy k tomu, aby prokázala, že ruští vojáci na Krymu nepůsobili jako „pasivní přihlížející, ale domnělých událostí se aktivně účastnili“.
Soudci upozornili, že čtvrteční rozhodnutí nebude mít vliv na budoucí jednání o tom, zda Rusko na Krymu skutečně porušilo Evropskou úmluvu pro lidská práva. Soud ve Štrasburku také připomněl, že nerozhoduje o tom, zda bylo připojení poloostrova zákonné z hlediska mezinárodního práva.
Plné nemocnice i fronty sanitek. Covidová realita na Krymu se jeví kritičtěji, než ukazují oficiální data
Číst článek
Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov v Černém moři v březnu 2014, nedlouho na to na ruskojazyčném východě Ukrajiny propukly boje mezi vojsky loajálními k nové ukrajinské prozápadní vládě a proruskými separatisty.
Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory povstalců, Moskva to popírá. Konflikt si mezitím vyžádal více než 13 000 mrtvých. O navrácení Krymu se Moskva odmítá bavit.
Ohledně událostí na Krymu, východní Ukrajině a v Azovském moři se Evropský soud pro lidská práva zabývá dvěma mezistátními případy a více než 7000 jednotlivými žádostmi. Soud, zřízený při Radě Evropy, není institucí Evropské unie.