Trumpova válka s novináři se stupňuje. A všichni se bojí jejího výsledku

Americký prezident Donald Trump, řada předních médií a novináři mají za sebou další náročnou epizodu. Ještě vyhrocenější a odpudivější než ty předchozí. Válka mezi Bílým domem a americkou novinářskou obcí totiž nekončí. Spíše se dále stupňuje, píše server stanice Deutsche Welle.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump

Donald Trump | Foto: Carolyn Kaster | Zdroj: ČTK

V neděli Trump překročil zatím všechny meze. Zveřejnil totiž video, v němž v pomyslném ringu pěstí udeřil muže, který má místo hlavy logo CNN. Podle komentátorů dotčené stanice jde o přímé navádění k násilí na novinářích.

Výhružkám nyní čelí například reportér Jared Yates Sexton, který v New York Times odhalil identitu autora kontroverzního videa. V úterý o tom informoval Huffington Post. Podle Sextona je autorem sdíleného videa internetový troll známý pro své anti-semitské a nenávistné příspěvky. Reportér varoval, že sdílením jeho materiálu Trump pouze přiživuje násilné a proti-mediální debaty. Sextonovi nyní anonymové vyhrožují smrtí.

K obvyklým Trumpovým výpadům a řečem o falešných médiích se navíc opět přidal i další nepěkný prezidentův povahový rys. Nevybíravý a společensky zcela neúnosný slovník na adresu žen – všímá si Deutsche Welle.

Annie Lowreyova, redaktorka Atlantic Magazine, se ve svém tweetu vyjadřuje zcela jasně: „Mám vážně strach, který z politických reportérů, někdo, koho znám a koho mám ráda, skončí mrtvý."

Bill Kristol, konzervativní komentátor a vydavatel časopisu Weekly Standard, zase srovnává Trumpovy eskapády s atmosférou, která nakonec vedla k pádu římské říše. „Toho, co v antickém impériu probíhalo po staletí, my ale dosáhneme za pár měsíců," podotýká Kristol.

'Nikdy jsme nezažili tak zhoubnou vládu.'

Legenda americké žurnalistiky Carl Bernstein zase vyzývá kolegy, aby se Donaldu Trumpovi postavili čelem. „Nikdy jsme nezažili tak zhoubnou vládu, jako je ta nynější. Apeluji na všechny vedoucí představitele, všechny žurnalisty, aby se situaci věnovali s co největší vážností."

Nelze zakrývat, že Trumpovo počínání je opravdu velmi vážný problém. Čelí mu armádní velení, republikánské předsednictví Kongresu i zpravodajská komunita – zdůrazňuje Bernstein.

Trump rozděluje USA. Není první špatný prezident, mohl by ale napáchat velké škody, píše Economist

Číst článek

Všechny jmenované složky jsou podle něho znepokojeny povahovými vlastnostmi šéfa Bílého domu a nedostatkem schopností k vedení země. Mají strach z jeho morálních kvalit, ale zatím své obavy maskují zdvořilými slovy.

Bernstein se spolu s kolegou z Washingtom Post Bobem Woodwardem proslavil reportáží o skandálu Watergate, která nakonec v roce 1974 přispěla k rezignaci prezidenta Richarda Nixona.

Dnes třiasedmdesátiletý žurnalista spolupracuje právě se stanicí CNN a nabádá kolegy, aby debatovali s politiky, ekonomy, pracovníky armádních a bezpečnostních složek. A také mezi sebou. S cílem vysvětlit a pochopit, co se vlastně v Bílém domě děje.

Trump proti moderátorům MSNBC

Bernsteina, stejně jako jeho kolegy, navýsost pohoršil další, ale stejně odpudivý Trumpův exces na sociální síti Twitter. Prezident bezprecedentním a velmi brutálním způsobem pozurážel moderátory televizní stanice MSNBC Joea Scarborougha a Miku Brzezinskou.

Novinářku, která je dcerou nedávno zesnulého slavného zahraničně politického experta Zbigniewa Brzezinského, nazval „šílenou Mikou s nízkým IQ". Jejího kolegu zase „nebezpečným psychopatem".

Proč? Prostě proto, že o něm nemluví dobře. Novináři podle CNN žádali Trumpa o rozhovor s tím, že se za ním vypraví do jeho floridské rezidence. „Trvali na tom. Řekl jsem prostě NE!" napsal Trump. A dodal, že pořad moderátorského dua má malou sledovanost. Nedívá se na něj ani on sám.

Prezidentovi fanoušci na sociálních sítích ovšem s jeho výroky souhlasí. Trump podle nich jen oplácí liberálním médiím kritiku mířící na jeho adresu. A prezidenta všemožně brání i jeho nejužší tým.

Republikáni se začínají ozývat

Trumpovy stupňující se výpady vůči médiím se však nelíbí ani těm republikánům, kteří byli dosud k jeho tweetové posedlosti shovívavější. "Prosím, toto musí skončit. Není to normální," píše na twitteru Ben Sasse, senátor z Nebrasky. „Není to vhodný komentář," reagoval zase Paul Ryan, šéf republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů.

Jenže kritika z vlastní partaje Trumpa očividně netrápí. Je si dobře vědom toho, že republikáni nemají důvod vystupovat proti vlastnímu prezidentovi příliš tvrdě. Mnohým dokonce Trumpovy mediální eskapády vyhovují.

Odvracejí totiž pozornost od probíhajícího a stále intenzívnějšího vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby či nepříliš úspěšné snahy republikánů zrušit a nahradit zdravotnickou reformu exprezidenta Baracka Obamy, osvětluje BBC.

"Místo toho, aby se připravoval na svou první schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, řešil problémy se Severní Koreou a americkým zdravotnickým systémem, předvádí dětinské chování naprosto nehodné úřadu hlavy státu," píše zase CNN.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Jana Šmídová, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme