Trump ve Varšavě kritizoval KLDR i Rusko. 'Chcete poškodit naše vztahy,' brání se Moskva
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek ve Varšavě kritizoval Rusko za chování, jež podle něj vede k destabilizaci. Na tiskové konferenci po setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou mimo jiné označil raketové testy Severní Koreje za „hanebné" jednání a řekl, že USA kvůli tomu zvažují „velmi přísné věci". Mluvčí ruského prezidenta již na Trumpovo vyjádření ohledně Ruska reagoval odmítavě.
Rozhovorem s Dudou zahájil Trump program čtvrteční návštěvy Varšavy. Nyní se v polské metropoli účastní vrcholné schůzky 12 zemí střední a východní Evropy, než odletí do Hamburku na summit skupiny velkých ekonomik G20.
Trump před novináři vyzdvihl příspěvek Polska v boji proti terorismu nasazením svých vojáků v Iráku a Afghánistánu včetně toho, že Polsko jako jeden z mála členů NATO plní své finanční závazky vůči alianci.
![](https://www.irozhlas.cz/sites/default/files/styles/zpravy_rubrikovy_nahled/public/uploader/2017-07-06t102541z_1_170706-123939_dp.jpg?itok=K0UyWuEe)
Polsko, příklad pro všechny
Trump později v odpoledním projevu k obyvatelům Varšavy poděkoval Polsku za přijetí amerických vojáků, které označil za symbol závazku Spojených států bránit východní Evropu. Šéfa Bílého domu a jeho manželku Melanii na náměstí Krasińských uvítal potlesk a skandování. Trump Polsko označil za zemi, která obohatila region, ale prostřednictvím Poláků žijících v USA i Spojené státy. Podle Trumpa je země duší i srdcem regionu. Polsko označil dále za „příklad pro všechny, kdo chtějí svobodu". Před začátkem projevu speciálně prezident USA přivítal bývalého vůdce polského protikomunistického hnutí Solidarita a pozdějšího prezidenta z 90. let Lecha Walesu.
Americký prezident již dlouhodobě kritizuje skutečnost, že 23 z 28 členů NATO stále neplní dohodnutý závazek dávat ročně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. Mezi těmito hříšníky je i Česká republika. Závazek plní jen Polsko, USA, Británie, Řecko a Estonsko.
'Destabilizující' chování Ruska
Trump poukázal také na to, že Polsko a USA spolupracují s cílem vypořádat se s „destabilizujícím chováním Ruska". Toto vyjádření vzápětí odmítla Moskva.
„S takovým přístupem nesouhlasíme," řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Kreml podle něj lituje nedostatku porozumění mezi Ruskem a USA ohledně očekávání spojených s budoucností jejich vztahů.
„Toto je přesně důvod, proč čekáme na první schůzku obou prezidentů," poznamenal Peskov v konferenčním rozhovoru s novináři.
Trump a Putin se mají sejít v pátek k bilaterálnímu rozhovoru na okraj summitu skupiny G20 v Hamburku.
'Velmi přísné věci'
V souvislosti s nejnovějším severokorejským raketovým testem, při němž Pchjongjang zřejmě vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu, šéf Bílého domu znovu vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo „velmi, velmi špatnému chování" KLDR.
Zároveň řekl, že zvažuje „velmi přísné věci" v reakci na „hanebné" jednání Severokorejců. Hned však poznamenal, že to neznamená, že tyto blíže neupřesněné kroky budou uplatněny.
Trump ve Varšavě podpoří polský projekt Trojmoří. Podivná iniciativa, zní z Prahy
Číst článek
Trump v odpovědi na jeden z dotazů připustil, že se Rusko vměšovalo do loňských amerických prezidentských voleb, nicméně to podle jeho názoru možná dělaly i „jiné státy", žádné ale nejmenoval.
„Nikdo to skutečně s jistotou neví," relativizoval opět celou záležitost, kterou se odpůrci snaží zpochybnit jeho vítězství v loňských volbách.
Trump v této souvislosti také znovu nařkl svého předchůdce Baracka Obamu, že o vměšování Ruska do voleb věděl už v srpnu, ale nic proti tomu nedělal, protože byl přesvědčený, že zvítězí kandidátka demokratů Hillary Clintonová. „Kdyby věděl, že vyhraju já, něco by udělal," řekl Trump.
Moskva: chcete poškodit naše vztahy s KLDR
Moskva USA vyčetla, že falešným nařčením Ruska ze zneužívání severokorejských pracovníků chtějí poškodit ruské vztahy s KLDR. Peking zase Washington varoval před zavedením sankcí vůči čínským obchodním a finančním subjektům.
Podle diplomatů v OSN zablokovalo Rusko na středečním jednání Rady bezpečnosti OSN přijetí usnesení ostře odsuzující raketovou zkoušku a slibující další významná opatření proti Pchjongjangu.
Jsme připraveni proti KLDR použít i vojenskou sílu, řekla americká velvyslankyně v OSN
Číst článek
Prezident Číny Si Ťin-pching a prezident Jižní Koreje Mun Če-in podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap v předvečer hamburského summitu předních světových ekonomik hovořili o tvrdších sankcích a větším tlaku na Severní Koreu.
Náměstek čínského ministra financí Ču Kuang-jao, který je kvůli summitu také v Německu, ale varoval Američany před tím, aby sankce vůči KLDR nevyužívali jako záminku k sankcím namířeným proti čínským finančním institucím.
Peking: USA by sankce neměly využívat
"Jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN bude Čína samozřejmě plnit všechny relevantní rezoluce. Spojené státy by ale neměly využívat své zákony jako záminku pro uvalení sankcí na čínské finanční instituce," citovala Čua agentura Reuters.
Mezitím se mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ohradila proti obvinění vznesenému americkým ministerstvem zahraničí, že severokorejští dělníci v Rusku nuceně dřou v pracovních táborech řízených KLDR. Obvinění označila za nepodložené.
"Není pochyb o tom, že je tím sledován jediný cíl - využít lidskoprávní nástroje k jednostrannému tlaku na KLDR a k poškození vztahů Ruska a Severní Koreje," uvedla podle agentury TASS Zacharovová. Dodala, že "využití pracovních migrantů z KLDR není v rozporu s příslušnými omezeními zavedenými rezolucemi Rady Bezpečnosti OSN".
Usnesení, které prosazovaly západní země s právem veta v čele s USA, odmítlo Rusko, ale podporovala ho Čína, sdělili agentuře AP nejmenovaní diplomaté v newyorském sídle OSN. Peking je přitom dlouhodobě nejbližším spojencem Pchjongjangu.
Důvodem ruské odporu byla zmínka v textu, že KLDR vypustila mezikontinentální raketu, zatímco Rusové tvrdí, že podle jejich výpočtů šlo jen o střelu středního doletu. Jednání Rady bezpečnosti o kompromisním textu ale pokračuje. USA upozornily, že jsou s to reagovat na provokace KLDR i samy. Spolu s Británií a Francií chtějí připravit novou rezoluci zpřísňující sankce proti Pchjongjangu.