Ztlumit, či neztlumit? Trump a Harrisová se přou kvůli vypínání mikrofonů během klíčové debaty

Spojené státy se připravují na prezidentskou televizní debatu, která podle expertů může být zlomová pro celý průběh voleb. 10. září se na televizi ABC poprvé setkají oba uchazeči o prezidentské křeslo. A zatímco Donald Trump požaduje vypínat mikrofony kandidáta, který zrovna nemá prostor na odpověď, Kamala Harrisová to odmítá. „Trump je neřízená střela. Proto chce Harrisová mikrofony zapnout,“ řekla pro BBC politická analytička Ameshia Crossová.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí kandidáti na prezidenta Kamala Harrisová a Donald Trump

Američtí kandidáti na prezidenta Kamala Harrisová a Donald Trump | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

Jádro problému se objevilo ještě dávno před tím, než se Harrisová stala prezidentskou kandidátkou: už při minulých volbách. Debata na stanici Fox News mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem tehdy dostala označení jedné z nejhorších a nejchaotičtějších debat všech dob.

8:18

Harrisová se snaží vykreslit jako neelitní Američanka. Trump má důvod být nervózní, tvrdí amerikanistka

Číst článek

Oba soupeři se tehdy nenechali domluvit, skákali si do řeči a vyměňovali si invektivy. Pomyslným vrcholem se stal moment, kdy se Biden po dalším Trumpově přerušení na soupeře obořil: „Budeš už mlčet, chlape? To je tak neprezidentské.“

Pravidla se proto letos upravila. Na žádost Bidenova týmu, se kterou posléze Trump souhlasil, zapínala stanice CNN při červnové debatě mikrofony střídavě. Rozhodnutí ale nakonec Bidenovi nepomohlo: jeho mizerný výkon přispěl k tomu, že se vzdal kandidatury.

Naopak Trump z vypnutých mikrofonů profitoval, shodují se analytici. Místo jeho typického plamenného projevu, častých poznámek a skákání do řeči diváci viděli jeho zdánlivě mnohem rezervovanější tvář.

Jeho tým tak požaduje, aby střídání mikrofonů zůstalo tak, jak bylo v plánu i při nadcházející debatě. „Dohodli jsme se, že to bude stejné jako minule. To znamená, ztlumené,“ uvedl Trump v pondělí. Sám ale dodal, že mu je to jedno a že by klidně zvládl debatu i se zapnutými mikrofony.

‚Trump je neřízená střela‘

V úterý ale republikánský kandidát napsal, že jeho tým došel k dohodě se stanicí ABC a zopakoval, že „pravidla zůstanou stejná jako při minulé debatě na CNN“.

2:14

Kritika Harrisové a bučení na média. Trump vystoupil v Pensylvánii, slíbil znovu dobýt Bílý dům

Číst článek

S tím však nesouhlasí Harrisová a její volební tým. Tvrdí, že „oba kandidáti se jasně vyjádřili, že by souhlasili s debatou se zapnutými mikrofony. Zdá se, že Donald Trump se nechá ovládat jinými. Smutné!“

„Chápeme to tak, že lidé z Trumpova týmu chtějí ztlumit mikrofony, protože nevěří, že by se jejich kandidát dokázal 90 minut vkuse chovat jako prezident,“ okomentoval situaci mluvčí Kamaly Harrisové.

„Trump je neřízená střela. Proto chce Harrisová mikrofony zapnout,“ řekla pro BBC politická analytička a stratéžka demokratů Ameshia Crossová. Svou rétorikou podle ní může Trump odradit zejména ženy, rasové menšiny a mladé voliče.

Ani jedna z těchto skupin ale nepatří mezi typické voliče Donalda Trumpa. Mnohem podstatnější je, že „Trump bez filtru“ může odradit i důležité nerozhodnuté voliče. „Z podstaty se jim nelíbí přehnaná stranickost. Osobní útoky pak určitě nepatří mezi způsoby, jak si je přiklonit na svou stranu,“ uvedl pro New York Times politický stratég Kevin Madden.

Nerozhodnutí voliči

Při volbách, které s největší pravděpodobností rozhodne právě skupina zatím nerozhodnutých voličů, budou hrát roli detaily. Tým Harrisové věří, že mikrofonem neomezený Trump může potenciálním výbuchem nebo nevhodným přerušením zajistit demokratické kandidátce rozhodující převahu.

„Nejsou si jistí, že jim debata postavená na řešení skutečných problémů zajistí vítězství. Za každou cenu se snaží najít způsob, jak z ní vykřesat nějaký virální moment,“ myslí si republikánský stratég Ford O’Connell.

Naráží například na výrok z roku 2020, z debaty mezi tehdejšími kandidáty na viceprezidenty. Harrisová tehdy dokázala asertivně umlčet Mikea Pence, který jí skočil do řeči: „Mluvím já, pane viceprezidente.“ Video z debaty obletělo internet a způsob, jak si Harrisová se situací poradila, jí přinesl řadu sympatizantů.

Předpokládá se, že pokud by se mikrofony střídavě vypínaly, takové situace by nenastaly a debata by se namísto toho zaměřila na řešení klíčových otázek prezidentské volby. Na to spoléhá Trumpův tým, který věří, že jejich kandidát dokáže vyhrát, pokud se bude držet témat jako je ekonomika, situace na hranicích a zločin.

Podle O’Connella by tak Trumpův tým měl dál důrazně požadovat ztlumené mikrofony. Zároveň by tím dal najevo, že respektuje původní přání demokratů. Šlo by o gesto, kterým by řekli: „Nechali jsme vás psát pravidla, tak se jich taky budeme držet.“

Crossová ale namítá, že Harrisová má v tomto případě navrch: „Pokud Trump nebude souhlasit se zapnutými mikrofony, bude vypadat slabě, jakoby sám sebe nemohl ovládat.“

Oba se shodnou na tom, že debata plánovaná na 10. září může být zlomovým momentem pro celé prezidentské volby, do kterých zbývá zhruba deset týdnů.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme