VIDEO: ‚Král bouří‘ rozhýbal i mrakodrapy. Tajfun Mangkhut si vyžádal v jihovýchodní Asii desítky mrtvých

Tajfun Mangkhut, doprovázený přívalovými dešti a vichřicí, si v sobotu na Filipínách vyžádal desítky mrtvých, v neděli zasáhl jih Číny, kde jsou hlášeny nejméně dvě oběti. Uvádějí to agentury s odkazem na místní média a policejní zdroje. Většina obětí na Filipínách zahynula při sesuvech půdy nebo potom, co se na ně zřítily domy.

Hongkong/Manila/Peking (Aktualizováno: 22:25 16. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun Mangkhut zasáhl Hongkong.

Tajfun Mangkhut zasáhl Hongkong. | Foto: Bobby Yip | Zdroj: Reuters

Úřady v čínské provincii Kuang-Tung, odkud muselo být evakuováno 2,4 milionu lidí, a také v Hongkongu a Macau vyhlásily kvůli živlu nejvyšší stupeň nebezpečí. Mangkhut je letos nejsilnější bouří v této oblasti.

V Hongkongu 3,5metrové vlny vyplavovaly do ulic ryby z moře, kývaly se mrakodrapy a třásly okenní tabulky. Více než 110 lidí v této zvláštní čínské oblasti utrpělo zranění. V Macau, které je rájem hráčů, v neděli vůbec poprvé zůstala zavřená kasina. Také odsud úřady hlásí několik zraněných.

Jak v sobotu na Filipínách, tak v neděli na jihu Číny, v Hongkongu a zvláštní čínské správní oblasti Macau tajfun způsobil záplavy, obrovské vlny, vichřice strhávala střechy domů, vyvracela stromy a ničila elektrické vedení.

Na Filipínách zemřelo nejméně 59 lidí

Údaje o počtu obětí na Filipínách se liší. Agentura AP s odvoláním na informace místní policie uvádí 64 mrtvých, podle zpravodajského serveru BBC News a agentury AFP zahynulo 59 osob. Oficiální údaje zatím zveřejněny nebyly.

Přes víkend byla v celé oblasti kvůli „králi bouří“, jak Mangkhutu přezdívají čínská média, ochromena letecká i námořní doprava. Jen na mezinárodním letišti v Hongkongu bylo odvoláno přes 800 letů, což se dotklo více než 100 000 cestujících.

Na 50 000 čínských lodí se před příchodem bouře muselo vrátit do přístavů, které pak byly stejně jako rafinerie nebo průmyslové podniky uzavřeny.

Miliony lidí opustily domovy

Na Filipínách našlo útočiště před tajfunem v evakuačních centrech asi 100 000 lidí, v Číně své domovy dočasně opustilo 2,4 milionu obyvatel sedmi měst v provincii Kuang-Tung.

Ve městě Itogon na severu hlavního filipínského ostrova Luzon sesuv půdy zavalil dům, v němž bydlelo nejméně 40 důlních horníků. Dalších několik obětí je hlášeno z horského města Baguio, oblíbeného cíle turistů. Jinde o život přišla čtyřčlenná rodina, včetně nemluvněte a dvouletého batolete, protože se rodiče odmítli evakuovat.

Rozsáhlé dopady na filipínskou úrodu

Ve filipínské zemědělské provincii Cagayan na hlavním ostrově Luzon panují obavy z rozsáhlých škod na úrodě. Poradce prezidenta Francis Tolentino prohlásil, že podle odhadů se před příchodem bouře podařilo sklidit jen pětinu úrody, což vážně ohrožuje zásoby rýže a kukuřice. Postižené oblasti si z letadla prohlédl filipínský prezident Rodrigo Duterte, podle kterého následky tajfunu nejsou tak strašné, jak se čekalo.

Na Filipínách je stále v živé paměti řádění tajfunu Haiyan, které v roce 2013 nepřežilo více než 7000 lidí. Šlo o nejsilnější bouři, jakou v historii měření na Filipínách zaznamenali. Od té doby se ale zlepšily evakuační a záchranné plány.

Před příchodem nynějšího tajfunu, který na filipínskou pevninu udeřil na severovýchodním okraji ostrova Luzon v noci na sobotu místního času (pátek večer SELČ), byla povolána do pohotovosti armáda.

Mangkhut je v thajštině název pro tropické ovoce mangostan. Kvůli mimořádně silnému větru, který bouři před příchodem na filipínskou pevninu provázel a který v nárazech dosahoval rychlosti až 330 kilometrů v hodině, byl původně Mangkhut označovaný jako supertajfun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme