Syrské jednotky zabily nejméně 30 lidí u města Hamá
Nejméně 30 lidí bylo zabito syrskými jednotkami u města Hamá. Podle syrské opozice bylo zbito až 50 lidí na východě Sýrie a také v oblasti města Hamá i přímo u samotné turecké hranice. Ráno zaútočily syrské tanky na město Biniš, které leží asi 30 kilometrů od hranic Sýrie a Turecka. Jednání turecké diplomacie se syrským vedením zatím nepřineslo žádné výsledky.
Zásah v Biniši podle jednoho z tamních uprchlíků souvisí s nočním shromážděním muslimských věřících. Vojáci také podle agentury Reuters obsadili centrum syrského města Dajr az-Zór, tam trvá ofenziva bezpečnostních složek už tři dny.
Damašek nadále tvrdí, že chrání civilisty proti zločincům. Naopak odpůrci režimu syrského prezidenta Bašára Asada mluví o stovkách – Američané dokonce o dvou tisícovkách – mrtvých. Postup Asadovy vlády už kritizují i některé arabské země. Saúdská Arábie, Kuvajt a Bahrajn odvolaly velvyslance z Damašku ke konzultacím.
Americká televize CNN zaznamenala také některé reakce v Libanonu. Bejrút se sice zatím k situaci v Sýrii oficiálně nevyjádřil, to ale neplatí o několika stovkách Libanonců a Syřanů, kteří proti násilnostem Asadova režimu protestovali v ulicích Bejrútu.
Michal Thim z Asociace pro mezinárodní otázky mluví o aktuální situaci v Sýrii ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3
„Denně se dozvídáme o dalších zločinech, stovky lidí už zahynuly, přišli jsme protestovat proti násilí a za Asadův odchod,“ uvedl libanonský demonstrant Issám Chátib.
„Bašár Asad je schopný zabít všechny Syřany, je mu to jedno,“ řekl CNN v Bejrútu syrský aktivista Waíl Chaláf.
V Libanonu, který sousedí se Sýrií, má Damašek silný vliv. Někdejší libanonský kandidát na prezidenta, právník Šiblí Mallát, vysvětluje, proč by případné změny v Sýrii uvítal.
„Čtyřicet let syrské nadvlády v Libanonu nás naučilo, že svoboda je nedělitelná. A naděje na svobodu v Libanonu souvisí s případnou změnou vlády v Damašku,“ řekl CNN Šiblí Mallát.
Při krvavých střetech už v Sýrii od jara zahynulo nejméně 1600 opozičních aktivistů a přes 400 vojáků a policistů.
Diplomatické jednání Turecka a Sýrie
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu se dnes pokoušel v Damašku přesvědčit syrské vedení, aby zastavilo vojenské akce proti opozici. Setkání zatím žádné pozitivní výsledky nepřineslo.
Pokud si syrské vedení vzalo k srdci něco z poselství, které turecký ministr přivezl, tak to rozhodně dnes nedává najevo.
Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o diplomatickém setkání týkajícím se Sýrie v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Turecký ministr mluvil jak se syrským prezidentem, tak s ministrem zahraničí. O zprostředkování se v tuto nepokouší jenom Turecko, ale také delegace z Jihoafrické republiky, z Indie a z Brazílie.
Role Turecka v poslední době roste. Turecko se snaží mít dobré vztahy se všemi sousedy, s nimiž je v minulosti měli velmi napjaté, a proto se také snažilo zprostředkovat mír mezi Izraelem a Sýrií.
„Asi nejsem sám, kdo by doufal, že ta mise přinese nějaké viditelné výsledky, ale upřímně i myslím, že by to byl přehnaný optimismus. Výstupem pravděpodobně budou sliby ze strany Bašára Asada, ale v tomto bodě je otázkou, do jaké míry sám Bašár Asad situaci v Sýrii přímo ovládá a do jaké míry je pod vlivem radikálnějších elementů režimu,“ řekl Michal Thim z Asociace pro mezinárodní otázky
V posledních měsících se podle něj vztahy mezi Tureckem a Sýrií do značné míry zhoršily a z obou stran hranice padají poměrně silné výroky.