Syrská krize otřásá sousedním Libanonem, rostou tlaky na demisi vlády
Syrská občanská válka vyvolává stále větší napětí i v okolních zemích. Ukázaly to i události uplynulých dní v Libanonu. V pátek nejprve neznámí útočníci zavraždili generála Hasana, který vedl vyšetřování prominentních případů, včera pak přerostl v Bejrútu v pouliční násilnosti.
Oficiálního rozloučení se zavražděným generálem, který vyšetřoval případy izraelské špionáže v Libanonu či snahy syrských tajných služeb prohloubit rozkol v této zemi, se v Bejrútu účastnily tisíce lidí, pak se ale stovky z nich pokusily proniknout do sídla vlády. Armádě a policii se podařilo tento postup zastavit a krizi uklidnit.
Přes noc se však na několika místech Libanonu bojovalo mezi prosyrskými a protisyrkými aktivisty a ozbrojenci. Jednak na severu země v Tripolisu, ale také v Bejrútu.
V Metropoli se střetli šiíté, kteří podporují syrský režim, se sunnity, kteří naopak podporují syrské rebely. Nejméně šest lidí bylo přitom zraněno.
Rostou také tlaky na libanonskou vládu, která je podezírána z prosyrských sympatií. Opozice vyzvala premiéra Nadžíba Míkátího k rezignaci. On sám už den po atentátu na generála Hasana nabídl prezidentovi Michelu Sulajmánovi svou rezignaci, ten ho prý ale vyzval, aby v zájmu stability země alespoň dočasně ve funkci setrval.
Jeden z hlavních představitelů libanonské opozice, bývalý premiér Fouad Siniora ale řekl, že není možné vést žádný dialog s vládou o nějakém vnitřním usmíření, dokud tato vláda nerezignuje. „Nemůže existovat žádný dialog na úkor mučedníků. Tento kabinet je zodpovědný za atentát na Hasana a další mučedníky," uvedl.