Tři členové súdánské vojenské rady odstoupili. Podle opozice se měli podílet na potlačování demonstrací
Po jednání se súdánskou opozicí odstoupili tři členové přechodné vojenské rady, která se k moci dostala svržením dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Podle agentury AFP se jedná o jeden z ústupků armádních představitelů před nahlášenými masovými protesty, jichž by se ve čtvrtek mohlo zúčastnit až milion lidí.
„Máme dohodu na většině požadavků vznesených opozičním svazem,“ uvedl novinářům mluvčí vojenské rady Šamseldin Kibaši po jednání s předáky opozice ve středu pozdě večer.
Svrženého súdánského prezidenta Bašíra vyšetřuje prokuratura. Podezřívá ho z praní peněz
Číst článek
Sdružená opozice dlouhodobě žádá armádu, aby veškerou moc předala civilnímu orgánu. To vojenská rada dosud odmítá. Učinila však ústupek v personálních otázkách, když nabídla rezignaci trojice svých členů, které opozice kritizovala za to, že se ještě v době Bašírova vládnutí podíleli na potlačování demonstrací.
Demonstranti na čtvrtek svolali velký pochod, kterého by se podle jejich tvrzení mělo zúčastnit až milion lidí. Na středeční tiskové konferenci jeden z vůdců protestů řekl, že pokud vojenská rada nebude chtít vyhovět jejich požadavkům, začnou se připravovat na generální stávku. K protestujícím se mají nově připojit rovněž soudci, kteří mají demonstrovat za nezávislost justice.
Vojenská rada je u moci od 11. dubna, kdy armáda svrhla tři dekády vládnoucího autoritářského prezidenta Bašíra. Toho zásadně oslabily mnohaměsíční protesty opozice, která se však nyní obává, že si pučisté budou chtít do budoucna udržet politickou moc.