V Súdánu zatýkají bývalé členy vlády. Armáda žádá opozici, aby vybrala nového premiéra

Súdánská přechodná vojenská rada oznámila zatýkání bývalých členů vlády. Podle armádního mluvčího také rada vyzvala opoziční strany, aby vybraly nového premiéra. V hlavním městě Chartúmu dál protestují odpůrci bývalého dlouholetého prezidenta Umara Bašíra, kterého armáda ve čtvrtek svrhla. A demonstranty nyní vyzvala, aby umožnili návrat k normálnímu životu.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Chartúmu, kteří si přejí v přechodném období civilní vládu

Protestující v Chartúmu, kteří si přejí v přechodném období civilní vládu | Zdroj: Reuters

Mluvčí vedení armádní přechodné rady především vyzval opozici, aby vybrala premiéra, který zemi dočasně povede. Snažil se tak ujistit demonstranty, že armáda nebude nového vládce jmenovat, ale přijme jakéhokoli kandidáta, vybraného opozicí.

Její vůdci by premiéra podle generála měli najít co nejdříve. Demonstranti totiž požadují, aby armáda urychleně předala moc nevojenské vládě.

Moc patří ulici. Súdánská armáda ustupuje demonstrantům, rezignoval i šéf tajné služby

Číst článek

Další oznámená opatření se týkají změn ve vedení armády, policie, tajné služby, zrušení cenzury a také konce omezení médií či ustavení komisí, které budou vyšetřovat korupci a jednání dosavadní vládní Strany národního kongresu prezidenta Umara Bašíra.

Demonstranti by pak podle mluvčího vedení armádní přechodné rady měli ukončit všechny nepovolené blokády silnic a umožnit tak postupný návrat k normálnímu životu. Armáda zároveň varovala, že nebude tolerovat ozbrojený odpor.

Demonstranti totiž dál protestují v centru Chartúmu. Požadují vytvoření občanské vlády a splnění svých dosavadních požadavků. Současný lídr země, generál Abdal Fattáh Burhán v sobotu oznámil, že nechá propustit politické vězně, zatočí s korupcí, rozpustí provinční vlády a bude stíhat ty, kdo zabíjeli protivládní demonstranty.

Převrat v Súdánu

Demonstrace proti prezidentovy Bašírovi trvaly od prosince – kvůli špatné hospodářské situaci v zemi. Vláda na ně reagovala silou, několik desítek lidí zemřelo a stovky demonstrantů skončily za mřížemi.

Zpívající žena v bílém na korbě auta. Tváří súdánských protestů se stala studentka architektury

Číst článek

Armáda ve čtvrtek prezidenta Bašíra svrhla a převzala moc. Vůdce převratu oznámil začátek tříměsíčního výjimečného stavu a dvouletého přechodného období, které má vyústit v parlamentní volby a vytvoření civilní vlády.

Vůdce převratu ministr obrany Avad ibn Auf ale následně odstoupil, stejně jako o den později jeho nástupce a zemi teď vede generál Abdal Fattáh Burhán.

Strana národního kongresu sesazeného prezidenta Bašíra označuje převrat za neústavní a požaduje propuštění svých zatčených členů.

Armáda jasně odmítla podíl bývalé vládní strany na přechodné civilní vládě, straně ale chce umožnit, aby postavila vlastní kandidáty v budoucích volbách.

Umar Bašír | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme