Ministerstvo financí Spojených států už před třemi léty prohlásilo, že společnost M Invest, patřící právě Prigožinovi, byla vždy „především zástěrkou pro činnost wagnerovců operujících v Súdánu“.
„Doposud byl Bašír odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci, ke které se i přiznal. Údajně prý za dobu své vlády pobral úplatky až 90 milionů dolarů od Saúdské Arábie,“ říká odborník Vojtěch Šmolík.
Bašíra po měsících protestů svrhla loni v dubnu armáda. Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu na něj vydali zatykač a obvinili ho z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Od příštího měsíce v Súdánu odstartuje první oficiální ženská fotbalová liga. Ještě před rokem, kdy v zemi vládl prezident Umar Bašír, by přitom šlo o něco nepředstavitelného, píše AFP.
Súdánská vojenská rada a koalice opozice a protestních skupin podepsaly takzvané politické prohlášení, podle kterého se budou podílet na vládě v zemi v přechodném období před volbami.
Opoziční svaz Súdánská asociace profesionálů od neděle vyhlásil stávku a manifestace občanské neposlušnosti. V textových zprávách apeloval na pokojný rozměr protestů.
Súdán se na americký seznam dostal v roce 1993 za vlády prezidenta Billa Clintona. Krok poškodil súdánskou ekonomiku a zkomplikoval zemi přístup na finanční trhy.
V hlavním městě Chartúmu dál protestují odpůrci bývalého dlouholetého prezidenta Umara Bašíra, kterého armáda ve čtvrtek svrhla. A demonstranty nyní vyzvala, aby umožnili návrat k normálnímu životu.
Ženy hrají v posledních měsících v Súdánu důležitou roli v protivládních protestech. Podle odhadů tvoří až dvě třetiny demonstrantů. Protestují proti represím, sexismu a patriarchální společnosti.
Súdánský prezident Umar Bašír, státník podezřelý z válečných zločinů a hledaný mezinárodním zatykačem, přiletěl na návštěvu do Číny až dnes. Oficiálním vysvětlením súdánského ministerstva zahraničních věcí byla změna letového plánu. Avšak o pravém důvodu, proč byla státníkova cesta do země, která „prahne“ po súdánské ropě, můžeme jen spekulovat, myslí si zahraničně-politický analytik Milan Slezák.
Dosavadní súdánský prezident Umar Bašír je opět vítězem prezidentských voleb v největší africké zemi. Ohlásila to dnes odpoledne súdánská ústřední volební komise. Na Bašíra je přitom vydán mezinárodní zatykač.
První volby s účastí více stran po čtvrt století v Súdánu nesplnily mezinárodní standardy pro férové hlasování, znamenají ale určitý pokrok k demokracii. Takový je závěr pozorovatelů z Evropské unie a centra amerického exprezidenta Cartera.