Na pozadí politických změn v Súdánu startuje první oficiální ženská fotbalová liga

Súdán bude mít od příštího měsíce první oficiální ženskou fotbalovou ligu. Ještě před rokem, kdy v zemi stále vládl prezident Umar Bašír, by přitom šlo o něco nepředstavitelného, píše agentura AFP. Do úřadu byl ve středu zároveň uveden nový premiér Abdalláh Hamduk a 11 členů nezávislé rady, která zemi během dalších tří let povede.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na ulicích vykřikují hesla o svobodě.

Snímek agentury Reuters z loňských protivládních protestů v Súdánu. | Foto: UB/MOS | Zdroj: Reuters

„Ženská fotbalová liga začne první týden v září,“ uvedla pro agenturu Mirvat Husseinová, jedna z předních představitelek fotbalové federace, která stane v čele ženského fotbalu. Liga má zahrnovat dohromady 18 klubů ze tří regionů. Jednat se začne také o národním týmu.

Příběhy žen, které bojovaly za lepší Súdán: protesty jim připomínají nezahojené rány i stud

Číst článek

K ohlášení fotbalové ligy žen došlo ve stejnou dobu, kdy byl v zemi do úřadu oficiálně uveden nový premiér, ekonom Abdalláh Hamduk, a také členové 11členné nezávislé rady, která zemi v tříletém přechodném období před volbami povede. 

Nová rada, složená z pěti vojáků a šesti civilistů, které předsedá generálporučík Abdal Fattáh Burhán, nahradila přechodnou vojenskou radu, která Súdán vedla od dubnového pádu prezidenta Umara Bašíra. Proti vojenské radě se v zemi měsíce demonstrovalo s požadavkem na rychlý přechod k civilní vládě. 

Ačkoliv je nezávislá rada nejvyšším orgánem v zemi, většinu výkonné moci deleguje právě vládě v čele s Hamdukem, jehož do čela zvolili demokratičtí aktivisté. Za velký posun je považováno také to, že dvěma členkami nové rady jsou ženy, píše francouzský server France 24

Mnoho Súdánců doufá, že přechodné období k civilní vládě otevře zemi liberálnější politice v různých ohledech – včetně větší svobody slova, práv žen i podpory umění a sportu, popisuje France 24.

Nový premiér

Abdalláh Hamduk se narodil v roce 1956 v jihovýchodní súdánské provincii Kordofán. Má přes 30 let zkušeností coby ekonom a politický analytik se specializací na rozvoj Afriky. Doktorát z ekonomických studií získal na univerzitě v anglickém Manchesteru. V 80. letech pracoval na súdánském ministerstvu financí a ekonomického plánování, předtím dělal na vedoucích pozicích třeba v Africké rozvojové bance nebo v Mezinárodní organizaci práce, připomíná Al Džazíra.

„V minulosti bylo hraní fotbalu pro ženy dost složité. Existovalo mnoho komplikací, které nám v tom bránily,” uvedla 22letá fotbalistka Rayan Ibrahim Rajabová, kterou cituje francouzský server. 

Nastolení důvěry

Súdán se stal součástí mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA v roce 1948 a spolu s Egyptem, Etiopií a Jihoafrickou republikou založil v roce 1957 konfederaci afrického fotbalu. Ženský fotbal v zemi čelí omezením zejména od roku 1983, kdy Súdán přijal islámský zákon šaría. O šest let později se dostal k moci Bašír, který v zemi vládnul 30 let.

Do tří měsíců má v Súdánu vzniknout také 300členné zákonodárné shromáždění, v němž bude mít 67 procent křesel Aliance pro svobodu a změnu (AFC, též FFC), která byla hlavní silou letošních protivládních protestů. Zbytek křesel obsadí další politické skupiny bez vazeb na Bašírovu vládu.

Podle afrikanisty Otakara Hulce je otázkou, zda se přechodné radě podaří mezi armádou a civilními zástupci prodemokratických aktivistů nastolit důvěru.

„Uvidíme, jak se v radě budou vojáci a civilisté snášet. Prvních 21 měsíců má být například v čele armádní představitel, zbylých 18 měsíců to má být někdo z civilistů. Tam může nastat konflikt, který celý ten proces přechodu k civilní vládě může zkomplikovat nebo úplně vykolejit,” uvedl pro Český rozhlas Plus. 

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme