Spor o migrační pakt OSN rozložil belgickou vládu. Z koalice odchází největší strana

Belgický premiér Charles Michel oznámil, že jeho vládu opouští největší koaliční strana, Nová vlámská aliance. Ta nesouhlasí s rozhodnutím premiéra podepsat příští týden globální pakt OSN o migraci, ke kterému se odmítá připojit několik zemí včetně Česka. Kabinet bude pokračovat jako menšinová vláda. Informovala o tom v neděli agentura Reuters.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický premiér Charles Michel

Belgický premiér Charles Michel | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Nacionalisté z nové vlámské aliance po premiéru Michelovi chtěli, aby svůj plán podepsat počátkem příštího týdne v marocké Marrákeši migrační pakt zrušil, a hrozili ukončením koaliční spolupráce.

Globální pakt OSN o migraci odmítl i slovenský parlament. Proti němu se postavilo i Česko nebo Rakousko

Číst článek

Krizové zasedání vlády, které bylo svoláno na sobotní večer, skončilo předčasně, když dva představitelé Nové vlámské aliance, ministr vnitra Jan Jambon a státní tajemník pro migraci a azyl Theo Francken, ze schůzky odešli.

Premiér Michel na tiskové konferenci prohlásil, že na jeho rozhodnutí odcestovat do Marrákeše se nic nemění a že Nová vlámská aliance vládu opustí. Již také uvedl, kým dosavadní ministry Nové vlámské aliance (N-VA) nahradí.

Největší koaliční strana

Belgickou vládní koalici, která byla zformována v roce 2014, tvořily kromě Michelova liberálního Reformního hnutí (MR) a Nová vlámská aliance ještě dvě menší strany. Vlámští nacionalisté ale mají ze všech čtyř stran nejvíce poslanců. Parlamentní volby jsou plánovány na květen příštího roku a pozorovatelé podle agentury Reuters neočekávají, že by se tento termín měl změnit.

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Austrálie odmítne pakt OSN o migraci, podle premiéra je v rozporu s přísnou přistěhovaleckou politikou státu

Číst článek

Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států má být přijata na schůzce v Marrákeši 10. až 11. prosince. Připojit se k paktu odmítlo mimo jiné Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Izrael či Austrálie. Podle kritiků hrozí, že pakt zvýší migraci do Evropy.

Rezoluci podporující přistoupení Belgie k migračnímu paktu OSN tento týden schválil belgický parlament. Zatímco N-VA předem avizovala, že její poslanci budou hlasovat proti, na stranu premiéra se postavila část opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme