Globální pakt OSN o migraci odmítl i slovenský parlament. Proti němu se postavilo i Česko nebo Rakousko

Slovenský parlament ve čtvrtek schválil usnesení odmítající globální pakt OSN o migraci. Zároveň požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby odstoupila z procesu přijímání dokumentu. Usnesení podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců, koalici při hlasování podpořila i část poslanců opozičních stran. Slovenská sněmovna uvedla, že migrační pakt není v souladu se stávající bezpečnostní a migrační politikou země.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapec na korbě nákladního vozu, jednoho z prostředků, kterými se snaží přepravit tisíce lidí ze Střední Ameriky do USA.

Chlapec na korbě nákladního vozu, jednoho z prostředků, kterými se snaží přepravit tisíce lidí ze Střední Ameriky do USA. | Foto: Ueslei Marcelino | Zdroj: Reuters

Proti migračnímu paktu se již dříve vyslovily například Česko, Rakousko nebo Maďarsko.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák minulý týden pohrozil demisí, pokud země migrační dohodu odmítne. Ve středu ministr řekl, že rozhodující pro něj bude postoj kabinetu.

Slovenský premiér Pellegrini odmítl globální dohodu o migraci. Ministr zahraničí pohrozil demisí

Číst článek

Lajčáka se nezastal ani premiér Pellegrini, který již minulý týden pakt odmítl. Proti dokumentu vystoupila většina slovenských parlamentních stran včetně nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která Lajčáka doporučila do vládní funkce.

Do návrhu usnesení poslanci doplnili formulaci, že Slovensko je suverénní ve věci vlastní migrační politiky a že ekonomicky motivovaná nelegální migrace je negativní a přináší i bezpečnostní rizika. Potvrdili rovněž odmítavý postoj země k povinným kvótám pro přerozdělování uprchlíků, což bylo téma, které během migrační krize rozdělilo členské státy EU.

Koaliční Slovenská národní strana (SNS), která usnesení ve sněmovně předložila, nakonec stáhla svůj pozdější návrh, aby parlament vládě také doporučil nezúčastnit se prosincové mezivládní konferenci v Marrakéši o migračním paktu.

Stejně jako Česko nebo Maďarsko. Polská vláda odmítla migrační pakt, může prý způsobit potíže

Číst článek

SNS navzdory tomu počítá s tím, že slovenský zástupce na konferenci nepojede. Případnou neúčast Slovenska na jednání Lajčák tento týden označil za nezodpovědný krok. Podle ministra by Slovensko mělo na konferenci přednést svůj názor.

Slovenští kritici paktu OSN tvrdí, že dokument omezuje suverenitu země v oblasti migrace, zastírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a je příznivě nakloněn migraci ve světě. Lajčák naopak tvrdil, že pakt není závazný, nezasahuje do kompetencí států a že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Migrační pakt byl připravován v době, kdy Lajčák zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme