‚Příliš rychle a bez dostatečné analýzy.‘ Spojené státy prošetřily zabití civilistů raketovým útokem z dronu

Kontrola ministerstva obrany USA dospěla k závěru, že raketový útok z amerického dronu v Kábulu z 29. srpna neprovázela nedbalost ani žádná jiná pochybení. Ve středu o tom informovala agentura AP. Při této bojové akci Američanů namířené proti údajným atentátníkům zemřeli civilisté.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron RQ-4 Global Hawk americké armády (ilustrační snímek)

Dron RQ-4 Global Hawk americké armády (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Kontrolu provedl generálporučík Sami Said, který podle nejmenovaného zdroje AP zjistil, že přípravu útoku a určování cíle provázely určité nedostatky v komunikaci. Nicméně došel k závěru, že chyba se stala i přes opatření, která mají předcházet úmrtím civilistů. Said ve své zprávě uvedl, že útok je třeba chápat v kontextu situace, v jaké se odehrál.

Pentagon přiznal chybu. Útok z dronu v Kábulu zabil deset nevinných včetně sedmi dětí

Číst článek

Připomněl, že americké jednotky byly ve stresu a že byly zahlceny informacemi o hrozbách, kterým čelí vojáci i civilisté na kábulském letišti. Tam jen o několik dní dříve při sebevražedném útoku přišlo o život 13 amerických vojáků a 169 Afghánců.

Při útoku na bílé osobní auto zemřel dlouholetý pracovník jedné americké humanitární organizace a devět jeho příbuzných, včetně sedmi dětí. Podle Saidovy zprávy se Američané skutečně domnívali, že auto, které sledují, představuje bezprostřední hrozbu a že na ně musejí zaútočit dříve, než se dostane blíž k letišti.

Disciplinární kroky?

Ve dnech po tomto útoku zástupci amerického ministerstva obrany ujišťovali, že vše bylo v pořádku. Tvrdili to, přestože se hromadily informace o smrti civilistů, včetně dětí, a narůstaly pochybnosti ohledně toho, že v autě byly převáženy výbušniny.

Omluva nestačí, musím teď živit rodinu, říká pozůstalý po obětech amerického útoku dronem

Číst článek

Said na základě své kontroly uvedl, že představitelé Pentagonu událost vyhodnotili příliš rychle a bez dostatečné analýzy. Said také neoznačil žádného konkrétního člověka, který by za tuto tragickou událost nesl odpovědnost, a není podle něho ani nutné podniknout žádné disciplinární kroky.

AP uvádí, že Spojené státy chtějí rodině vyplatit odškodné a případně ji odvézt z Afghánistánu.

Útok už v září označil za chybu americký generál Kenneth McKenzie a šéf Pentagonu Lloyd Austin se za něj omluvil.

USA po dvacetileté vojenské přítomnosti v zemi ukončily stažení z Afghánistánu v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální islamistické hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme