‚Zprávy nejsou dobré.‘ Spisovatel Rushdie je po útoku na dýchacím přístroji, možná ztratí oko, uvedl agent

Spisovatel Salman Rushdie po útoku pravděpodobně ztratí jedno oko. Britský autor indického původu se nachází na jednotce intenzivní péče, uvedl v sobotu jeho agent Andrew Wylie v prohlášení tisku. Rushdie se v pátek stal obětí útoku nožem, podezřelého policie zadržela.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spisovatel Salman Rushdie

Spisovatel Salman Rushdie | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Podle Wylieho se Rushdie nachází na dýchacím přístroji a nemůže mluvit. „Zprávy nejsou dobré,“ uvedl o zdravotním stavu svého klienta.

Spisovatele Rushdieho odpojili od ventilátoru. Podle agenta dokáže mluvit, s kolegou dokonce žertoval

Číst článek

Podle informací agenta hrozí, že Rushdie ztratí jedno oko. Útočník mu navíc přetrhal nervy v paži a poranil játra.

Britského spisovatele pobodal čtyřiadvacetiletý muž při veřejném vystoupení v pátek v kulturním centru v městečku Chautauqua ve státě New York.

Rushdie tam měl vystoupit v rámci debaty o tom, jak Spojené státy slouží jako azyl pro pronásledované spisovatele.

Na začátku setkání však z publika vyběhl muž, který ho napadl nožem. Lehce poranil i moderátora setkání. Podle policie útočníka zadrželi další účastníci setkání, kteří poskytli i první pomoc zraněnému spisovateli. Ten byl pak převezen vrtulníkem do nemocnice.

Policie v pátek večer uvedla, že nezná důvody, proč zadržený muž napadl britského autora. Úřady také stále zvažují, z jakých trestných činů ho obviní.

Útok odsoudila řada politiků a umělců, například britský premiér Boris Johnson či předsedkyně amerického svazu spisovatelů PEN America Suzanne Nosselová.

Jeho boj je naším bojem, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron. „V posledních 33 letech Salman Rushdie ztělesňuje svobodu a boj proti tmářství. Zbaběle na něj zaútočily nenávist a barbarství,“ uvedl Macron.

Hrozba smrti

Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.

Britský spisovatel Salman Rushdie byl pobodán na pódiu v New Yorku. Vrtulník ho převezl do nemocnice

Číst článek

Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu dolarů na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun).

Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka. Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.

Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace podobné těm, které o téměř 20 let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.

Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme